úterý 2. 1. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Všichni víme, že je nesmysl snažit se odhadnout, co se odehraje v příštích dvanácti měsících. Celkem často si přesto rádi přečteme, co od následujícího roku očekávají lidé, kteří jsou placení za to, aby o takových věcech měli čas přemýšlet. Takže některé predikce listu The Financial Times:

Theresa May se udrží v premiérském křesle, přestože uplynulý rok se svými nedomyšlenými volbami byl pro britskou premiérku katastrofický. Na druhé straně se v jeho závěru podařilo dosáhnout dohody s EU o Brexitu a britský deník má za to, že do roku 2019, kdy k formálnímu odchodu Británie dojde, je pozice premiérky nečekaně stabilní.

Reklama
Reklama

Francouzský premiér Emmanuel Macron nepřemluví německou kancléřku Angelu Merkel k zásadním reformám eurozóny. Jejich podstatou mělo být vytvoření společného evropského rozpočtu ve výši několika procent evropského HDP a zřízení funkce evropského ministra financí. Kancléřka snad není úplně proti, ale její pozice je po volbách značně oslabená. Deník očekává cenu útěchy, nějaký menší evropský investiční fond.

Američtí demokraté těsně zvítězí v amerických volbách do dolní komory Kongresu. Republikánům tak skončí pohádkové období, kdy ovládali Kongres i Bílý dům. Ne že by to dokázali často využít, byť daňová reforma, ušitá po předchozích legislativních neúspěších v závěru roku, představuje zásadní změnu.

Donald Trump bude čelit pokusu o odvolání. To souvisí s výše zmíněným. Demokraté ostatně budou s tímto slibem do voleb kandidovat. Nový Kongres se sice sejde až na začátku roku 2019, nicméně demokraté nebudou marnit čas a budou se na velkou show již předem připravovat. A Trump bude mluvit o “honu na čarodějnice”.

Americký prezident také splní své předvolební sliby a rozpoutá obchodní válku s Čínou. Rozbuškou prý budou výsledky zprávy o krádeži intelektuálního vlastnictví, kterou si Trumpova vláda zadala, a čínská podpora výroby oceli a hliníku. Americký prezident sáhne k odvetným opatřením včetně obchodních tarifů. Dále bude vše záležet na reakci Pekingu.

Tesla nevyrobí více než 250 000 vozů svého “lidového” elektromobilu Model 3, přestože dříve slibovala na letošní rok rovnou 400 000 automobilů. Tesla má problémy s produkcí baterií a celkově začíná mít mizernou pověst, pokud jde o hromadnou výrobu. Financial Times si dokonce myslí, že rok 2018 může být pro Teslu zlomový - a ne nutně v kladném slova smyslu.

Ropa se udrží nad 70 dolary za barel kvůli nestabilní geopolitické situaci a stabilní dohodě ropných velmocí. Hlavním roli bude hrát podpora Ruska snahám Saúdské Arábie tlačit produkci ropných zemí pod rozumnou mez.

Mistrovství světa ve fotbale vyhraje Brazílie, Německo nebo Španělsko. Rusku, které šampionát pořádá, nepomůže ani výhoda domácího prostředí - má nejhůře hodnocený tým ze všech účastníků.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

“V naší kultuře platí, že čím větší máš rodinu, tím víc tě lidé respektují,” popisuje životní styl súdánské společnosti v týdeníku The Economist muž, jehož skutečné jméno renomovaný magazín skryl. Rodinou se přitom nemyslí jenom počet dětí nebo sourozenců. Jde o ženy - když je muž bohatý, což se v Jižním Súdánu obvykle poměřuje počtem kusů dobytka, měl by mít také příslušný počet žen. Tolik, kolik je jen možné. Text ostatně začíná příkladem bývalého jihosúdánského náčelníka generálního štábu, který si manželek údajně pořídil více než sto; jak píše The Economist, přesný počet nikdo nezná.

Jiný kraj jiný mrav. Britští novináři nicméně ukazují, že polygamie je nebezpečná, zvlášť tak široce rozmáchnutá jako právě v Jižním Súdánu zmítaném občanskou válkou. “Jedná se o formu nerovnosti, která způsobuje naléhavé pnutí v srdcích, ale také v rozkroku mladých mužů,” popisují. Žen je totiž omezené množství. Chlapík v drahém autě může sice vzbuzovat závist, ale není zároveň příčinou toho, že by jeho chudší krajané museli nutně chodit pěšky - jenže v případě manželek tomu tak není. “Pokud má nejbohatších a nejmocnějších deset procent mužů řekněme po čtyřech ženách, znamená to, že se třicet procent mužů na opačném konci společenského žebříčku nikdy neožení,” píše The Economist.

Reklama
Reklama

Že se ona nešťastná třetina uchyluje k extrémním krokům, aby takovému osudu unikla, je pak nasnadě. Mezi polygamií a agresivitou společnosti tudíž existuje zjevná souvislost. A tato praxe je tak konstantním rysem ve všech z dvaceti nejméně stabilních zemí světa podle indexu sestavovaného nevládní organizací Fund for Peace. Polygamie je podle textu jednou z příčin, proč vypukla povstání Arabského jara, nebo proč jsou úspěšní džihádisté z ISIS či Boko Haram.

Tabulka - manželství

Podstatou problému je samozřejmě potřeba sehnat peníze nutné k uzavření sňatku. Muhammad Kasab -  pákistánský terorista popravený za účast na útocích v Bombaji v roce 2008 - potvrdil, že se džihádistům dal poté, co slíbil zaplatit sňatky svých sourozenců. Boko Haram svým stoupencům domlouvá a shání nevěsty. ISIS nabízel rekrutům 1500 dolarů a svatební cestu.

Terorismus není samozřejmě jediným důsledkem. Když mladí muži nemají dostatek krav, kradou stáda. V Jižním Súdánu tak zahynou každoročně při loupežných přepadeních stád tisíce lidí. Společnost se vyzbrojuje a zbraně se stávají nejdůležitějším životním nástrojem.

Na západě je polygamie velmi vzácným jevem, pokud tedy nepočítáme tzv. sériové mnohoženství - tedy sérii rozvodů a nových sňatků, často typickou pro vlivné a majetné muže středního a pokročilejšího věku. To ovšem neznamená, že někteří o skutečnou polygamii neusilují. “Skupinové manželství je příštím horizontem sociálního liberalismu,” napsal nedávno akademik Fredrik deBoer s tím, že takové rodinné uspořádání si ve věku sňatků gayů a leseb zaslouží i adekvátní ochranu - tedy pokud do něj členové vstoupili dobrovolně. Dalším argumentem je možnost zajistit si potomky i v případě, kdy je první manželství v tomto ohledu neúspěšné.

Stoupenci polygamie by celkem logicky měli mít pochopení také pro polyandrii, tedy možnost, že jedna žena uzavře sňatek hned s několika muži. Ale jak upozorňuje The Economist, obvykle tomu tak není. “Silně nesouhlasím. Je proti přirozenosti žen mít několik partnerů,” ohrazuje se jeden z citovaných mužů, který předtím dokázal vyjmenovat řadu argumentů ve prospěch mužů stojících v čele vlastních harémů.