Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Nejlepší britské album? Od Iron Maiden!

Anketa obchodního řetězce HMV má svého vítěze

Nevyhráli to Beatles ani Pink Floyd, ale Iron Maiden s Number of the Beast! A sice anketu obchodního hudebního a filmového řetězce HMV o nejlepší britské album posledních 60 let, jejíž výsledek byl oznámen v pondělí.

Pro desku z roku 1982 se vyslovilo takřka 10 procent z 54 tisíc hlasujících. Tímto počtem zúčastněných se navíc anketa stala největší svého druhu. Ale proč zrovna ti Iron Maiden? O jejich kvalitách nemůže být pochyb, ale ruku na srdce: není to skupina, která by někam posouvala hranice kreativity a přijímala tvůrčí výzvy.

Fakt je ten, že anketu uspořádal hudební obchod - a tudíž mířila mezi publikum, které je zvyklé a ochotné za hudbu utrácet. A zde je klíč výsledku, protože nikdo není tak věrný jako právě metalový fanoušek. Že je zmíněná anketa sondou oddanosti, to dokládá i druhé místo, kde skončili Depeche Mode s deskou Violator. Tedy opět kapela, kterou provází kult. Jistěže Beatles má rád každý a o vizionářství Pink Floyd není sporu, ale pouze Iron Maiden či Depeche Mode jsou skutečně vzýváni.

Metalu – a Iron Maiden především – se totiž povedlo něco, co žádnému jinému žánru. Vzal nízkou estetiku béčkových filmů a hororů, propojil ji s tvrdou rychlou hudbou, a to vše přitom spojil s vědomě lidovou image interpretů. A co je zásadní: celému tomu amalgámu ponechal punc nízkého; nepovýšil ho a tím se učinil přístupným pro masy.

Glam rock i punk již před metalem rovněž recyklovaly módu a styl z popelnic. Ovšem v rukách Davida Bowieho nebo Sex Pistols se z odpadků stávaly symboly výlučnosti. Svírací špendlík držel celou tu pestrou koláž pohromadě a výrazné vulgární make-upy na obličejích připomínaly abstraktní malbu, nepřítomné výrazy v obličeji.  

Glam rocker, gotik i punker byl v podstatě dandy, který dokázal z podřadných materiálů vystavět svou výjimečnost. Ne tak metalista, jehož otrhaná džínová bunda bude vždy značit lidovost. Proto je metal žánr, kterému lze zachovat věrnost a stárnout s ním. Nabízí únik v komiksových příbězích a zároveň nutně nevede ke snobismu. Navíc se zcela vyhýbá konkrétním společenským tématům ani nedráždí genderovou ambivalencí (jako mnoho jiných žánrů a třeba Depeche Mode) - tudíž se mohl pohodlně stát masivním globálním fenoménem.

https://www.youtube.com/watch?v=vgqI9uHQPZo&list=UUise8TiuY2YBl4lM8l4zrvA&index=1&feature=plcp

Není to myšleno ve zlém. Metal je jeden z mála žánrů, který začal symbolicky „dole“ a „dole“ i zůstal. Z hlediska tvorby to možná není vzrušující, ale pro fanouškovský kult to je nejlepší výbava.    

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].