Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Jablka vítězí

Jablka vítězí • Autor: Archiv
Jablka vítězí • Autor: Archiv

Rubinola má na líčkách trochu pupínky. Ani Melrose nemá zrovna ideální pokožku. Ale kdo by řešil detaily, když jde o superhrdinky. Zachránily planetu před invazí Jonagoldů.

To bylo tak. Jednoho dne šel farmářský synek Mullins ze Západní Virginie sekat louku a v trávě vidí malý stromek. A povídá: „Hele, mladíku, asi tě tu nechám.“ Takto zachytily jeho vzpomínku noviny Charleston Daily Mail, z jejichž popisu však nevyplývá, proč mladík oslovoval strom mladíku. Vyvinulo se ale mezi nimi přátelství, které mladík Mullins tužil dále tím, že ani v následujících letech mladíka strom neporazil. Řízením osudu a marketingu se pak ze stromečku stala první jabloň odrůdy Golden Delicious. Golden Deliciousů prudce přibývalo. Množily se asi stejně rychle jako virginští čipmankové, takže hodně, a po celých následujících sto let nezpomalily. Neodradilo je ani to, že se staly nejrozšířenější světovou odrůdou jablek. Naopak – zkřížily se s neméně expanzivními Jonathany, čímž vznikly ještě roztahovačnější Jonagoldy. Byly najednou všude, celé hromady, megatuny. Zaplavily Ameriku, Evropu, Prahu, Pardubice, Alberta, večerku. Na prahu 21. století pak uzavřely koalici s Idaredy a přibraly i Galy. V této útočné sestavě potom provedly plošnou okupaci vesmíru.

V této situaci přichází na scénu malá skupina Rubinol, poněkud natlučená, pupínkovatá, a vyhozená tudíž na kompost svým majitelem, který si místo toho koupil ve večerce Jonagoldy. Rubinoly to ovšem tak nenechaly. Do rytmu písně Koulelo se, koulelo se začaly ofenzivně koulet směrem ke spotřebiteli. Alberty našly dokonale obsazené koaličními jablky. Proto použily lest – nenápadným způsobem se naskladnily do nově vzniklých farmářských prodejen. Taktéž na populárních trzích obsadily hned po ránu pozice. Mladistvé selky, které je prodávaly, měly občas také na líčkách pupínky, ale spotřebiteli to nijak nevadilo, ba některý to považoval za roztomilé, a zkousnul to i u Rubinol. I Melrosů a Sparťanů. Malé české odrůdy zase jednou překonaly globální obry. Ať žijí superhrdinky. Pravda vítězí. I s pupínky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].