Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Superhrubé chování

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Podle schválené novely zákona o dani z příjmu bude opět zrušena slavná superhrubá mzda. V hezkém textu o hodnotovém zmatení pravice upozorňuje kolega Milan Šimečka, že na Slovensku ji právě zavádějí.

Mezi námi – nebyla by na místě nějaká menší omluva pro firmy, podnikatele, mzdové účtárny a všechny ty upracované účetní, kterým se to pořád mění a musejí přetiskovat výkazy, předělávat výplatní pásky apod.?

Stačí připomenout, že ve vládě, která superhrubou mzdu zavedla, také vévodila ODS a seděli v ní pánové Kalousek, Nečas, Vondra i Schwarzenberg. Ano, Kalousek nám řekne, že to byl volební program ODS, se kterým nemá nic společného, a ministr zahraničí se nikdy netvářil, že toto je odborně jeho rajon. Ale ke konzervativní vládě by se slušelo, že zaručí jakous takous institucionální stabilitu a stabilitu pravidel pro podnikání. Jako kdyby nestačilo, že destabilizace pravidel a institucí v této zemi pořád hrozí, protože opozice a vláda nehledají (a nechtějí hledat) společnou řeč v ničem, takže vždy reálně hrozí zrušení něčeho, co už bylo zavedeno. Onu tu nestabilitu pravidel navíc vytváří de facto skoro ta samá vláda (s podobným NERVem v zádech, například). A neřeknou lidem ani popel: co bylo a je špatně, kdo za to může, kdo je zodpovědný apod.

EU Observer napsal, že ti, co se nepřipojili k paktu pro euro, budou muset při jeho projednávání za dveře. Týká se to Švédska, Británie, Maďarska a Česka. To nakonec není tak špatná společnost. A v rámci sezení za dveřmi se Nečas může od Britů a Švédů leccos zajímavého dozvědět.

Ale nyní vážně. Samostatné summity eurozóny, které již odstartovaly a bude jich mnohem více než pravidelných hodnocení paktu pro euro, představují pro Českou republiku řádově větší problém.

Německá televize Pro7 vyřadí nevhodné díly Simpsonových, ve kterých se žertuje na téma nehody v jaderné elektrárně. To se mi zdá ještě racionálnější a logičtější než výsledky voleb v Bádensku-Württembersku, které rozhodla havárie v Japonsku. Vzpomínám si na díl, kde pan Burns říká: Němci, jak jsou mocní, mám se jich bát? Pak jim prodá elektrárnu za 100 milionů dolarů. Potom Němci zjistí, že v elektrárně je nepořádek, a propustí Homera Simpsona. A nakonec pod tlakem reputačních problémů prodají elektrárnu panu Burnsovi zpátky za 50 milionů dolarů.

Rubrika Lex deníku Financial Times navrhla vystoupení Portugalska z EU a jeho anexi Brazílií, tedy bývalou vlastní kolonií.
Portugalsko: žádná vláda, stagnace, dluhová past, vysoké úroky, špatná perspektiva. Brazílie: dynamický a mladý miláček trhů, v průměru čtyřprocentní růst za minulé desetiletí.

Vtipné je však to, že v FT možná netušili, že v obou zemích získala tato myšlenka tisíce zastánců, kteří ten nápad vzali vážně a zaregistrovali si už občanská sdružení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].