0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka27. 10. 20103 minuty

Soros, Mishkin, Stiglitz a tak dál

Astronaut
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Dnes to budou hlavně výpisky z četby. K tématu měnových válek se vyjádřil i George Soros ve svém textu pro The New York Review of Books.

Text však není pouze o měnové válce, ale Soros stačí zhodnotit Obamovu administrativu. Bankovní sektor musel být zachráněn, ale stát měl podle něj banky kapitalizovat a získat v nich vlastnický podíl, čehož se Obama kvůli osočování ze znárodňování bál.

Čína ani USA by se neměly vzájemně obviňovat, ale spíše si naslouchat, protože obě strany mají svůj díl pravdy. Americké stimuly by se měly soustředit spíše na investice, nikoli na spotřebu. 

… 

Bývalý hlavní ekonom Světové banky Joseph Stiglitz poskytl rozsáhlý rozhovor serveru Daily Finance.

Stiglitz tvrdí, že mnozí šéfové amerických finančních korporací by měli skončit natvrdo ve vězení, protože vědomě provozovali podvodné predátorské půjčky lidem, kteří si je nemohli dovolit. Nějaké pokuty od regulátorů jsou podle něj úplně směšné a lidé nebudou mít pocit, že spravedlnosti bylo učiněno zadost.

Podle Stiglitze je problém v tom, že šéfové korporací se vymkli kontrole akcionářů, kteří mají jen omezený vliv na výši odměn. Šéfové korporací mohou bez konzultace s akcionáři sponzorovat politické strany, a proto si prý zajistí, aby legislativa nebyla změněna ve prospěch větší akcionářské kontroly.

O podobném tématu píše John Mauldin na serveru Thoughts from the Front Line. Z výslechu bankéřů před Kongresem, který má speciální výbor, jenž se zabývá sekuritizací (proces, kdy se z úvěru stává cenný papír), vyplývá, že bankéři, především ti ze Citigroup, dobře věděli, jaká je kvalita finančních produktů, které nabízeli.

Frederic Mishkin, jeden z bývalých guvernérů Fedu, napsal důležitý článek pro Financial Times, ve kterém vyzývá americkou centrální banku, aby adoptovala politiku inflačního cílování.

Zdůrazňuje duální úlohu Fedu, který ze zákona musí sledovat jak inflaci, tak zaměstnanost. Inflace je dlouhodobě nízká (pod dvěma procenty, která se v USA považují za cenovou stabilitu) a nezaměstnanost dlouhodobě vysoká (okolo 10 procent).

Inflačním cílováním by Fed zabil dvě mouchy jednou ranou. Ubezpečil by trh, že nedopustí deflaci, a zároveň by vyslal signál, že v dlouhodobém horizontu nebude tolerovat ani vyšší inflaci.

A o oranžovém Senátu jsem cosi zplodil pro včerejší vysílání Českého rozhlasu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].