Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Páteční tipy a střepy

Dnes pro začátek dva tipy. Výborný článek od Jaroslava Plesla na ihned.cz, kde vysvětluje závislost Bártovy ABL na státních zakázkách. Mapování finančních toků v pozadí krize je důležitý klíč. ABL sice inzeruje nízkou závislost na státních firmách a veřejných zakázkách, je ovšem zásadním subdodavatelem, především v případě ČEZ. Právě proto si podle
Plesla ODS myslí, že drží Víta Bártu v šachu. Uvidíme, jak to dopadne. Každopádně je zajímavé, jak se všechno opět točí kolem ČEZ a partajního vlivu na tuto firmu.

István Lékó zase vysvětluje, proč je nahrávka Kristýny Kočí klíčová pro pochopení celé mozaiky toho, o co v současné krizi jde. Autor trefně poznamenává, že jediné, co si Kočí vymyslela, je asi to, že ji má podpořit Václav Havel.

Místopředseda ODS Pavel Blažek navrhuje jednání ODS o vytvoření vlády s ČSSD. Prezident Václav Klaus si pozval na Hrad předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Pozvání na Hrad má zjevně motivovat vládní trojkoalici k dohodě. Jinak chce prý prezident pověřit sestavením vlády právě Sobotku.

To by ale musela vláda ztratit důvěru nebo podat demisi jako celek. To ovšem předpokládá, aby Petr Nečas stáhl navržené návrhy na odvolání.

Předčasné volby (a už vůbec ne převzetí vlády bez voleb) však podle mne nejsou v zájmu ČSSD. Pro sociální demokraty je spíše výhodné nechat současnou koalici smažit se ve vlastní šťávě co nejdéle. Velkokoaličnímu vládnutí s ODS byl spíše nakloněn druhý kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek. Z celé té velmi vlažné kritiky ze strany sociální demokracie je cítit, jak se jí nyní do vládnutí nechce. A už vůbec ne bez voleb.

Fareed Zakaria rozebírá včerejší projev amerického prezidenta Baracka Obamy. Zdůrazňuje pasáž, kde se Obama zmínil o důležitosti státních investic do vzdělání a infrastruktury, které jsou podle něj stejně důležité z hlediska americké tradice jako model svobodné tržní ekonomiky.

Všichni budoucí konkurenti jako Čína do infrastruktury investují. Obama také zdůraznil nutnost zvyšování daní, protože když se tak nestane, dojde časem například k eliminaci celého rozpočtu na obranu.

Slabinou projevu je podle Zakarii to, že Obama nenastínil, jakým způsobem chce reformovat sociální programy Medicare a Medicaid. V tomto směru se vyjádřil pouze v obecné rovině.

O možném řeckém státním bankrotu, resp. možné restrukturalizaci dluhu a dalších euronovinkách tohoto týdne právě cosi sepisuji do tištěného Respektu, který – jak známo – vyjde v pondělí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].