Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Navýšení záchranného valu

Hlavní ekonomickou zprávou uplynulého víkendu je nepochybně informace z německého týdeníku Der Spiegel, která říká, že existuje návrh, aby stálý záchranný val rozšířil svou kapacitu asi čtyřnásobně na dva biliony eur.

Podrobnosti i plány nejsou známy. To nejdůležitější, co se ví, je, že k navýšení kapacity by měl být využit pákový efekt, to znamená, že si záchranný val na trhu půjčí. Druhá zpráva, o které se „ví“, je, že Finsko to odmítá, a jestli s tím souhlasí Německo, se zatím neví.

Tyto úvahy už tu ale jednou před necelým rokem byly a týkaly se provizorního záchranného valu, který si měl půjčovat třeba v Číně. Nakonec ten nápad zkrachoval. Vzpomínáte?

V čem se situace změnila? Proč by měly být trhy ochotnější půjčit? Patrně to souvisí s řazením či kategorizací věřitelů. Podstatou oznámených intervencí ze strany Evropské centrální banky je, že banka nebude mít při nákupu dluhopisů status seniorního věřitele, to znamená, že její pohledávky nebudou uspokojovány přednostně. S minimem informací se to ale těžko hodnotí.

Deník Süddeutsche Zeitung upozorňuje, že v sobotu se Angela Merkelová a François Hollande dohodli, že jednání o bankovní unii se uzavřou až na začátku příštího roku. Podle Merkelové se vše musí pořádně připravit.

Pořádně a dobře vše promyslet a připravit – to je jistě základ všeho. Otázkou ale je, jestli tento krok není počátkem německého couvání z bankovní unie.

Šéf Německé spolkové banky Jens Weidmann přirovnal – aniž by jmenoval – šéfa ECB k Mefistofelovi z Goethova Fausta. Komentátor Financial Times Wolfgang Münchau píše, že nejde o to, že by z toho vyplývalo něco věcného, ani nejde o to, že by měl Weidmann příliš velký vliv na Angelu Merkelovou. Potíž je v tom, že se šéf Bundesbanky tímto postavil do čela německého hnutí nebo tažení proti euru či eurozóně.

Z domácího soudku mne zaujalo, že ministerstvo vnitra pod vedením Jana Kubiceho se pustilo do kontroly využívání služebních aut na útvaru ÚOOZ. A šéf útvaru má pocit, že mu jde ministr po krku.

Je to náhoda, nebo ne? Nebylo to náhodou totéž v bleděmodrém, co kdysi přimělo Kubiceho, že se dostavil se svou slavnou zprávou do parlamentu? Samozřejmě že nám obdivovatelé Kubiceho vysvětlí, že určitě nejde o pomstu a určitě to nelze vůbec srovnávat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].