0:00
0:00
Audit Jana Macháčka6. 10. 20092 minuty

Na pomoc Rusům a přehledný rozpočet

Astronaut
Jan Macháček Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

V minulém čísle tištěného Respektu vyšel text o gigantické zakázce ČEZ na dostavbu Temelína, resp. na pět nových reaktorů za 500 miliard korun. V textu jsem upozornil, že šance ruského dodavatele jsou velmi vysoké, mimo jiné proto, že Rusové budou argumentovat vytvářením pracovních příležitostí pro české subdodavatele.

Celá věc se teď začíná rýsovat o něco konkrétněji. Deník MfDnes teď upozornil na konsorcium českých firem Atomex, které chce lobbovat za to, aby gigantickou zakázku získali právě Rusové.

↓ INZERCE

Má podobné sdružení českých firem na svou podporu japonsko-americký Westinghouse, jediný vážný konkurent RosAtom? Asi ne, ale také Westinghouse disponuje seznamem českých firem, se kterými chce spolupracovat. V této souvislosti je zajímavé, že klíčová dceřinná firma ČEZ, která má propojit reaktory s řídícím systémem elektrárny, a se kterou podle všeho počítá i americko-japonský Westinghouse, byla nedávno prodána maďarskému MOL. Co když skončí MOL brzy v ruských rukou?

Diskuse o českém státním rozpočtu se pořád soustředí na schodek, škrtání či zvyšování daní. Dovoluji si tvrdit, že dokud se nezmění transparentnost a přehlednost státního rozpočtu, nezmění se k lepšímu ani struktura výdajů a zdraví veřejných financí. Zde dva příklady.

Takto prezentuje státní rozpočet britská vláda a takhle ho představuje ta česká. Ten britský je hezký, přehledný a k uživateli přátelský, ten český je sympatický asi jako berní úřad. Jakoby se lidem rovnou říkalo – do toho nestrkejte nos, stejně se vám to nebude líbit.

Dodejme, že s perfektním návrhem na zpřehlednění státního rozpočtu přišla již před lety organizace Transparency International. Politici a úředníci ji nevyslyšeli.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].