Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

MMF a Evropa, stát jako byznys

Wolfgang Münchau z Financial Times, který mimochodem bude v pátek diskutovat v Praze, dnes publikoval text, v němž nabádá Mezinárodní měnový fond, aby Evropě nepůjčoval.

Nejde jen o to, že eurozóna sama má mírný obchodní přebytek a dostatek zdrojů a finanční kapacity, aby si pomohla sama. Ano, Evropa je svázána pravidly (politickými a zákonnými), ale z pohledu ze světa to vypadá, že ta pravidla na sebe uvrhla sama (self imposed), a tudíž je možné je změnit. Nejde ani o to, že pro evropské politiky je politicky jednodušší zachraňovat eurozónu přes MMF, protože taková pomoc je z hlediska občanů méně transparentní. Především jde o to, že navržená fiskální restrikce nefunguje a země jako Španělsko a Itálie jsou tlačeny k následování Řecka. Krize likvidity se přelévá v krizi solventnosti…

Ministři financí eurozóny se dnes pokusí vložit do dohody mezi řeckou vládou a soukromými věřiteli. 70 procent soukromých pohledávek vůči Řecku se má konvertovat do nových dluhopisů s delší dobou splatnosti. Celá dohoda má být uzavřena do evropského summitu na konci ledna.

Pokud se dohoda rozpadne, spustí se proces výplaty pojištění proti řeckému úpadku, tedy tzv. credit default swaps, a neví se, co tento proces spustí. Jsou tu katastrofické i optimistické scénáře.

Paul Krugman na příkladu některých vyjádření velmi trefně vysvětluje, proč stát není korporace nebo byznys.
Dělat dobrou hospodářskou politiku není totéž jako maximalizovat firemní zisky. A ani nejlepší byznysmeni nemají žádný vhled do toho, jak dosáhnout ekonomického oživení.

Z pohledu firmy je vždy správné škrtat náklady, čím více, tím lépe. Pro celé státy to ovšem vůbec neplatí. Stačí se podívat na Španělsko, Řecko a Irsko.

Pokud nebudeme brát vážně prezidenta George W. Bushe, byl posledním byznysmenem, který vedl americkou vládu, Herbert Hoover (ten ovšem bývá spojován s Velkou depresí).

Romney prý dokonce pochválil Obamovu politiku, když v roce 2008 vláda pomohla automobilkám z Detroitu. Podle Romneyho to Obama udělal proto, „aby pomohl byznysu“. Nikoliv, tvrdí Krugman, Obama to učinil proto, aby pomohl odvětví a pracovním příležitostem.

K tomu dodejme, že také v České republice se v souvislosti s Andrejem Babišem diskutovalo o tom, co to znamená řídit stát jako firmu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].