Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Euro a zpoždění vládních odpovědí

Angela Merkelová dosáhla v německém Bundestagu významného politického vítězství. K prosazení posíleného provizorního záchranného valu (EFSF) nepotřebovala hlasy opozice, tedy SPD a Zelených, a zvládla to se svou vlastní koalicí s CSU i FDP.

To je ovšem vnitropolitický německý problém, který je důležitější pro Němce než pro nás neněmce. SPD i Zelení jsou proevropštější a solidárnější než současná německá opozice a spolu s opozicí měla kancléřka hlasů habaděj.

Radost z německého hlasování však na trzích trvala tentokrát pouze pár hodin. Důvody jsou zřejmé. Nyní se v Německu hlasovalo o tom, co se dohodlo na jaře a doladilo v červnu. Od té doby dospěla eurokrize do další fáze: prohloubila se a rozrostla. Navýšení prostředků v záchranném fondu, o kterém se v Německu hlasovalo ve čtvrtek, stačí pokrýt současné (nikoli dlouhodobé) potřeby Řecka, Portugalska a Irska (a potřeby německých a francouzských bank, které do těchto zemí tlačily peníze horem dolem), na problémy Španělska, Itálie a Francie to nestačí.

O něco lepší je, že záchranný fond EFSF bude smět nakupovat i státní dluhopisy ohrožených států a stabilizovat či rekapitalizovat postižené banky. Pořád ale zůstane ve hře pouze oněch 440 miliard eur. Kdyby měl fond ustát masivní útok na Francii, Itálii a Španělsko, bude potřebovat dva až tři biliony eur, které mu nikdo nikdy nepřidělí.

Co se musí stát, aby se trhy zklidnily? Dlouhodobě jde o tři věci. V první řadě jde o to, aby především němečtí politici (bez nich nic nejde) představili dlouhodobou a přesvědčivou vizi o tom, jakou Evropu a jakou eurozónu si vlastně představují.

Je jasné, že neustálé (zhruba půlroční) zpoždění politické a legislativní reakce na reálný vývoj na trzích může vyvažovat a zachraňovat pouze ECB. V takovém případě je třeba, aby se za odvážnou a nestandardní politiku Evropské centrální banky němečtí politici plnou vahou postavili. Budou-li důležití němečtí politici ostře kritizovat ECB, bude krize pořád horší a na rozpad eurozóny si můžeme vsadit.

Dále je potřeba buď ukončit spekulace o řeckém bankrotu, nebo nechat Řecko organizovaně a disciplinovaně zbankrotovat. Dokud se bude o řeckém pádu spekulovat, bude se šířit i nervozita a nákaza.

Němci vyloučili společné dluhopisy, a proto je jediným schůdným řešením napojení záchranného valu EFSF na úvěry patrně od ECB. EFSF by měl dostat bankovní licenci a čerpat v případě potřeby neomezenou likviditu od ECB a další úvěry například od Mezinárodního měnového fondu a dalších centrálních bank světa. To se dohodlo na zasedání MMF ve Washingtonu, ale navýšení záchranného valu o konkrétní částku pouze přiláká spekulativní útoky, investoři budou testovat novou hranici. Pokud je k něčemu takovému třeba změnit legislativu, pak se to musí stát velmi rychle, protože za půl roku to bude málo platné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].