Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

ČSSD se vzdala mocenské páky

Budeme volit prezidenta

Musím přiznat, že senátoři za ČSSD mne překvapili. Potvrdili přímou volbu prezidenta především s ohledem na to, že ji má tato strana pomalu odjakživa v programu. To je úctyhodné a do značné míry nebývalé, že se plní nějaký ideál či spíše slib z programu. Zvláště nebývalé u nás je, když se strana (nebo vlastně kdokoli) zbavuje svého krátkodobého mocenského vlivu. ČSSD ovládá Senát, a kdyby vyvolala předčasné volby, patrně by ovládla i sněmovnu. Prezidenta si mohla zvolit, jakého chce, a i kdyby nebyly předčasné volby, byl by její vliv obrovský.
Ocení voliči sociální demokraty za to, že plní program a sliby? Že by si tento „dárek občanům“ spojili voliči zrovna a především s ČSSD? Na to bych moc nesázel.

Samozřejmě jsou ve hře další věci. Strana si možná nevěří, že by se dokázala sjednotit za jedním nepřímo voleným kandidátem. Obě minulé nepřímé volby prezidenta znamenaly pro sociální demokracii dosti velké a bolestivé trauma a vnitřně ji oslabily. Nebo se sociální demokracii zdá, že nebude umět vyvolat předčasné volby, a současný „evropský rozkol“ mezi TOP 09 a ODS si vyhodnotila jako nedostatečně silný proto, aby způsobil či akceleroval předčasný rozpad koalice?
Navíc by nepřímá volba dávala tentokrát velké šance předsedovi Ústavního soudu Pavlovi Rychetskému, což by podle mého soudu nebyl vůbec špatný prezident, jako předseda Ústavního soudu se rozhodně osvědčil. Ten ovšem o přímou volbu zájem rozhodně nemá.

Osobně příznivcem přímé volby moc nejsem. V době, kdy se všude v Evropě a v Česku možná více než kde jinde mluví o šetření, budeme svědky neuvěřitelného vyhazování peněz a půl roku trvajícího kolotoče marnivosti. A kdyby se náhodou dohodla regulace výdajů na kampaň (nevěřím), budou se kandidáti a jejich týmy očerňovat z používání černých fondů. Země bude na dlouhou dobu zasypána hloupými hesly, slogany a billboardy.
Vyhraje kandidát, který bude mít nejvíce času a energie objíždět půl roku republiku. V souvislosti s ČSSD se nejvíce mluví o Janu Švejnarovi. Ten právě ale získal nový lukrativní profesorský kontrakt na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Půjde to dohromady?

Měli jsme dva výrazné prezidenty, možná by jednou nevadil prezident typu šedá úřednická myš. Pokud tato myš bude disponovat integritou, páteří a zásadami, vůbec mi nevadí, že nebude mít extravagantní, provokativní a bůhvíjak zajímavé názory. Přímá volba ale spíše přivede prezidenta s politickým programem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].