Ameriku začalo rozbití Spojeného království děsit
Zatímco se budou politici případně hádat o ropu, plyn a závazky Bank of Scotland, může Skotsku pomáhat whisky
Zdá se, že teprve v posledních dnech a hodinách začal brát svět vážně hrozbu odchodu Skotska z Velké Británie. Jak dokládá článek ve Financial Times, probudily se například Spojené státy, které zjistily, že jejich nejvěrnější, nejlepší a nejsilnější spojenec by mohl skončit velice oslaben.
Například bývalý šéf Fed Alan Greenspan prohlásil, že „důsledky nezávislosti mohou být tragické pro Skotsko mnohem více, než si přívrženci odchodu připouštějí“. Je prý naprosto nemyslitelné, že by Londýn souhlasil s měnovou unií. „Bank of England prý určitě nebude fungovat jako věřitel poslední instance pro Skotsko.“
Šéf Světové banky Robert Zoellick pravil: „Rozbití Spojeného království umenší Británii a bude tragedií pro Západ, právě ve chvíli, kdy Američané potřebují silné partnery.“
Nejmenovaný zdroj na americkém ministerstvu zahraničí řekl londýnskému listu: „Je to naše noční můra, skotská nezávislost a po ní odchod Británie z EU.“
A Ivo Daalder, bývalý americký velvyslanec v NATO, pravil, že „Rusko teď bude argumentovat tím, že separatistická hnutí jsou legitimní – na Krymu i na východní Ukrajině, i když dva roky trvající demokratický proces je něco jiného než anexe území a zfalšované referendum“.
Neprobudili se Američané pozdě?
…
Obrázek není ovšem černobílý. Například americký ekonom Joseph Stiglitz působí jako poradce tábora skotské nezávislosti. Tvrdí, že příjmy z ropy a plynu mohou Skotsku umožnit řídit fluktuace rozpočtových příjmů a sloužit jako nárazníková zóna pro veřejné rozpočty. V dlouhodobém horizontu si může Skotsko zřídit suverénní fond jako Norsko. Podle Stiglitze bude mít nezávislost své náklady, ale ty musejí být ještě přesvědčivě demonstrovány. Rozhodně však bude mít své výnosy.
Jinak tatáž analýza skotské ekonomiky říká ještě pár zajímavých věcí: „Představte si zemi s populací amerického státu Colorado, velikosti České republiky, s bankovnictvím desetkrát větším, než je její hospodářství, a vývozem, který je tlačen ropou, alkoholem a turismem. Taková ekonomika začne vyjednávat o své nezávislosti.“
Rob Wood, ekonom v Berenberg Bank v Londýně, hodnotí situaci z hlediska Skotska docela realisticky: „Krátkodobě ekonomika utrpí, především díky velké nejistotě. Z dlouhodobého pohledu si přiznejme, že existuje spousta zemí velikosti Skotska, které jsou bohaté a prosperující, ale záleží na tom, jak dobře bude vládnout volená reprezentace.“
Výkon skotského hospodářství činí 130 miliard liber, případně 150 miliard liber; záleží však na tom, zda se budou ropné a plynové zásoby v Severním moři dělit podle počtu obyvatel, nebo geograficky. Zatímco se ale budou politici případně hádat o ropu, plyn a závazky Bank of Scotland, může Skotsku pomáhat whisky, které ročně vyveze za 4,6 miliardy liber…
…
Zde je čtenářům k dispozici moje diskuse s ekonomy na iHNed.cz o tom, která ekonomická škola zvítězí nad recesí.
…
A můj komentář k novému kolu sankcí.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].