Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Podcast

Zbytečná referenda ČSSD

Tak už konečně víme, jak mají podle Jiřího Paroubka fungovat vnitrostranická referenda: Zjistěme si, co podporuje 90 procent členů, a pak jim to dejme schválit.

Zbytečná referenda ČSSD

Tak už konečně víme, jak mají podle Jiřího Paroubka fungovat vnitrostranická referenda: Zjistěme si, co podporuje 90 procent členů, a pak jim to dejme schválit.

Přesně před rokem se Paroubek ucházel o předsednické křeslo ČSSD a ohromil stranu bizarním programem. Jeho modernizace strany obsahovala přímou volbu šéfa strany, stejně tak pro krajské šéfy a nižší stranické kádry. Samé novoty. Nejméně jasný byl Paroubkův nápad vypisovat vnitrostranická referenda. K čemu a podle jakých pravidel a s jakou závazností? To nikdo nevěděl a rok se po tom ani neptal.

Nyní Paroubek svůj nápad oprášil. Chce se otázat strany, co si myslí o radaru. Zároveň ale přiznal, že očekává jasné ne od 80 až 90 procent voličů. Proč se tedy bude referendum konat, když už podle všeobecného mínění stranické vedení naplňuje vůli straníků? Pravdou je, že toto referendum by neměl organizovat volební odbor strany, ale ten propagační. Nic jiného než propaganda jednotnosti strany za svým vedením to totiž není.

Funkcionáři ČSSD se tedy mohou uklidnit. Žádná referenda bez jasného výsledku se ve straně vypisovat nebudou. To má svůj význam, protože socialisty ještě pořád straší pokus o přímou demokracii z podzimu 2002. Tehdy Špidlova ČSSD sebevražedně vyhlásila plebiscit o prezidentském kandidátovi. S více jak 12 tisíci hlasy vyhrál Miloš Zeman a Špidla s Grossem pak narychlo museli vymýšlet, jak Zemanovi zamezit cestu na Hrad.

Nyní se už bude volit jen o předem jasných věcech. Paroubek se nikdy své strany nezeptá na přijetí eura, protože si není jistý, zda by u voličů nepřevážil iracionální sentiment nad tou naší starou dobrou korunou. Nikdy se nezeptá, zda by se představitelé strany měli přátelit s arabskými autoritativními režimy. A nikdy se strany nezeptá, co si myslí o kontroverzní unijní Lisabonské smlouvě.

Řízená přímá demokracie z Lidového domu dovoluje straníkům hlasovat jen o předem vyjasněných tématech. Kdo ví, zda už Jiří Paroubek nechystá po jednotném vnitrostranické hlasování o radaru další o zdravotnických poplatcích. To by bylo podobně smysluplné.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese

podcast.respekt.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].