Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Postavit se Číňanům a bohatým

Stát Ohio se stává středobodem Ameriky

Postavím se proti Číňanům. • Autor: Archiv
Postavím se proti Číňanům. • Autor: Archiv

Když se v úterý v osm hodin večer objevila na velkých obrazovkách upevněných na stropu dvojice prezidentských kandidátů, zvedlo v chicagské hospodě Bistro hlavu jen několik hostů. Zvuk byl ztlumený a na protější zdi Obamovi a Romneymu konkuroval fotbal zářící rovnou ze tří obrazovek vedle sebe. Venku na ulici pořád neřídnul proud aut z podvečerní dopravní špičky a kulisu tomu všemu dělala disko hudba, do které v obchodě tančily ženské postavy.

Před hojně sledovanou prezidentskou debatou se samozřejmě dá snadno utéct, ignorovat ji, nezajímat se, což asi taky většina dělá. Někdy to ale nemusí být tak snadné, protože prezidentská debata je všude. Kromě televize a internetu taky v rádiu, kde mohl každý poslouchat přímý přenos s občasnými vstupy komentátora, který popisoval, jak se oba kandidáti po pódiu pohybují.

Už asi hodinu po skončení některé rozhlasové stanice analyzovali, jak si Obama a Romney vedli. National Public Radio, což je jakási americká obdoba našeho veřejnoprávního rozhlasu, obvolávalo experty na obranu, Blízký východ, ženská práva a další témata, aby zkontrolovali, jestli Obama a Romney v nejdůležitějších tématech nelhali.

To se opakovalo celý další den. Stanice diskutovaly s posluchači celé hodiny o tom, kdo a proč druhou debatu vyhrál, a do toho moderátoři, pro Evropana možná nezvykle pateticky, oznamovali, pronášeli, co si o Obamovi a Romneym myslí.

To všechno pak korunovaly reklamy. Celý den v rádiu Romney sliboval, že se postaví Číňanům, a zařídí, aby se výroba vrátila zpět do USA. Jiný hlas za demokraty oznamoval, že „obyvatelé Ohia jsou poctiví lidé, kteří mají nade vše rádi svoji poctivost, práci a odměnu za ni“. A že Romney chce tuhle zaslouženou odměnu dát jen bohatým a „multimilionářům“. A pak hned zase hlas republikána vysvětloval, že on byl vždycky pro změnu, pozitivní změnu, opravdovou změnu, ne jako Obama, který žádnou změnu nepřinesl a „utápěl se ve stranických válkách“.

Je to záplava informací a jemné manipulace, která v Ohiu proudí s ještě větší intenzitou než jinde. Jenže staré pravidlo zní, že kdo vyhraje Ohio, vyhraje všechno.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].