Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Jan Švejnar: S Trumpem přijde izolace od světa, jako před válkou

Jeho triumf s sebou nese velké překvapení a velká rizika, obává se česko-americký ekonom

Autor: Getty Images, Profimedia
Autor: Getty Images, Profimedia

Na začátku tohoto rozhovoru chybělo Donaldu Trumpovi ještě dvacet hlasů, na konci už byl potvrzen jako vítěz. Jeho triumf s sebou nese velké překvapení, velkou míru nejistoty a velká rizika, obává se česko-americký ekonom z Columbia University v New Yorku Jan Švejnar. Podle něj se probouzíme do nového neznámého světa.

Jste překvapen?

Jistě, je to velké překvapení. Ukazuje se, že volání po změně je v Americe silnější, než se zdálo, a patrně to není jen fenomén USA. Lidé chtějí změnu, jsou nespokojeni s tím, co jim přinesla globalizace, a to může mít mnoho důsledků. Pociťují velkou nejistotu, a to nemá nikdo rád. Proto volí někoho, kdo se jim zdá jako ten, který přispěje ke změně.

Jaká ta změna bude?

To je velká otázka. Dám příklad:  my na univerzitu tradičně před volbami zveme k velké debatě ekonomické poradce prezidentských kandidátů, ale letos nic takového neproběhlo. Nebylo jasné, koho na Trumpově straně pozvat.

Koho jste volil vy?

Hillary Clinton, jako v podstatě celý New York.

Jan Švejnar • Autor: HN, Martin Svozílek
Jan Švejnar • Autor: HN, Martin Svozílek

Proč tak propadla?

Vidím to jako vzpouru pro establishmentu. Plus negativní sentiment vůči Clintonovým a Hillary samé. Obojí bylo nečekaně silné - a mnoha lidem nejspíš nakonec nestála za to, aby ji přišli podpořit. Bylo to vlastně vidět i ve státě New York: město bylo jednoznačně pro ni, ale ve vesnicích okolo byla ta podpora překvapivě slabá.

 Jaká je momentální nálada fanouška Hillary Clinton?

Moje hlavní hodnocení teď je, že vzniká velká míra nejistoty. Trump je člověk, u kterého nevíme, jak se bude dál vyvíjet. Pro nás jako pro Českou republiku je velmi nebezpečné jeho laškování kolem NATO. Nevíme, jakou bude dělat politiku, ale spíš povede Ameriku k izolacionismu - tak jako před první nebo druhou světovou válkou. Taková nálada v USA už byla a on ji nyní znovu reprezentuje. To bude Evropu nutit, aby se postarala víc sama o sebe.

Znamená tento izolacionismus i to, že vzrůstá hrozba dalšího konfliktu?

Neočekávám hned konflikt, byť je fakt, že americký izolacionalismus se vždy nejvíc projevil před válkou. A Trump ho nyní reprezentuje. Nicméně spíš mám obavu, že by jako prezident mohl rychle snížit vliv a roli Spojených států v NATO -  což by spolu s evropskou váhavostí mohlo být povzbuzením pro Putinovy expanzionistické tendence.

Dá se na výhře Trumpa najít i něco pozitivního?

Je tady možnost určité změny. Ale jaká ta změna bude, to je otázka. Uvidíme, kým se obklopí a také jak bude fungovat s republikánským Kongresem. Republikáni vyhráli v obou komorách, ale strana je velmi rozdělená - a nic nenasvědčuje tomu, že by nyní Trump jako prezident měl mít jednoznačnou podporu.

Jaké kroky a změny se dají čekat poté, co se stane prezidentem?

Velký bezprostřední dopad bude mít na jmenování soudců Nejvyššího soudu. To má dalekosáhlé důsledky na desetiletí dopředu. Krátkodobě se bude patrně snažit omezit nebo eliminovat Obamacare, tedy zdravotnickou reformu, kterou prosadil současný prezident.

Co znamená úspěch Trumpa pro chování politiků? Budou se teď chovat a měnit podle jeho vzoru?

Všude ve světě nyní bodují lidé, kteří slibují změnu. Podívejme se třeba do Francie na Marine Le Pen. Tohle je globální trend.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].