0:00
0:00
Aktuálně28. 8. 20063 minuty

Co s lidovci

Druhá nejstarší česká strana KDU-ČSL řeší existenční otázku – kudy dál. Prokázala již poněkolikáté nebývalý cit pro zájem státu, když v pátek odmítla návrh Miroslava Kalouska vládnout s pomocí komunistů, ale co teď? Oficiálně sice padl jen Miroslav Kalousek, ale do jeho plánu byla namočena téměř celá elita, včetně místopředsedů, řady poslanců i senátorů.

Astronaut
Fotografie: Zoufalí lidé dělají zoufalé věci.
Autor: Respekt
Fotografie: Zoufalí lidé dělají zoufalé věci.
Fotografie: Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Autor: Respekt

Nejstarší česká strana KDU-ČSL řeší existenční otázku – kudy dál. Prokázala již poněkolikáté nebývalý cit pro zájem státu, když v pátek odmítla návrh Miroslava Kalouska vládnout s pomocí komunistů, ale co teď? Oficiálně sice padl jen Miroslav Kalousek, ale do jeho plánu byla namočena téměř celá elita, včetně místopředsedů, řady poslanců i senátorů. Buďto o něm přímo věděli, nebo minimálně neprotestovali. Ti všichni jsou dnes pro nezanedbatelnou část straníků nepřijatelní, protože porušili předvolební slib, že s KSČM se nespolupracuje. Sehnat tolik nových představitelů včetně předsedy nebude vůbec jednoduché. Zasažena jsou obě základní křídla, jak to Miroslava Kalouska tak i Cyrila Svobody.

↓ INZERCE

Jestli bude už do konce roku volební sjezd, jak žádají někteří členové, tak kdo se během těch pár měsíců dokáže představit jako schopný lídr? Druhý Josef Lux, který byl zřejmě nejschopnějším polistopadovým politikem, tu zatím nepobíhá. Není lehké nakombinovat základní ingredience potřebné pro schopného předsedu: Musí mít charisma, alespoň nějakou zkušenost z velké politiky (klidně krajské), dokázat sjednotit rozrušené straníky, a především, nabídnout přinejmenším hrubý obrys strategie pro blížící se volby a obnovu KDU-ČSL. Tato strana totiž byla v úzkých ještě před zásadní chybou svého - do té doby neotřesitelného - šéfa. Ve volbách získala jen sedm procent a ne plánované dvouciferné číslo. Navíc se ukázalo, že lidovcům se vyhýbají prvovoliči a vymírá členská základna.

To vše bude strana křesťanských demokratů řešit paralelně s vyjednáváním o vládě či předčasných volbách a to nebude vůbec jednoduché. Tím spíše, když by se partaje na dřívějším klání (hovoří se už o polovině příštího roku) shodly. Destabilizovaná KDU-ČSL by tak byla ve značné nevýhodě.

Objevují se úvahy o tom, že by se měli lidovci spojit s občanskými demokraty a vytvořit obdobu německé CDU/CSU. Tedy zformovat úzké spojenectví, které by ale zachovalo svébytnost obou stran. To však nebude jednoduché, protože lidovci si zakládají na své dlouholeté tradici a bezesporu by se obávali oslabení vlivu. Nicméně pokud příští vedení nenabídne srozumitelný cíl a smysl existence KDU-ČSL, může to být jediná šance na přežití. Byl by to návrat k myšlence Josefa Luxe, který chtěl nejdříve vytvořit politický blok kolem vlády Josefa Tošovského a když to nevyšlo, tak založil Čtyřkoalici s Unií svobody, ODA a DEU. Pravda ale je, že tento blok měl být „opozicí“ vůči ODS a ne její součástí. Časy se však mění, vždyť v čele občanských demokratů už nestojí Václav Klaus.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].