Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Tvrdý brexit je zažehnán

Velká Británie a Evropská unie se na Štědrý den konečně dohodly o podobě budoucích vztahů

Protestující proti brexitu; Londýn, 10. září 2018 • Autor: REUTERS
Protestující proti brexitu; Londýn, 10. září 2018 • Autor: REUTERS

Britský premiér Boris Johnson má určitě o pořádný kus veselejší Vánoce, v Bruselu jistě také hlavy nevěší: Velká Británie a Evropská unie po půlročním tvrdém vyjednávání uzavřely na Štědrý den odpoledne dohodu o své budoucí koexistenci.

Jak je při všech podobných evropských vyjednáváních zvykem, rozhovory se táhly až na hranici možného - a ještě o kus dál. Britští poslanci budou muset dohodu ratifikovat na speciálním povánočním zasedání parlamentu, ale většinu má Johnson jistou. Evropané zřejmě umožní legislativní kličkou, aby smlouva vstoupila v platnost od 1. ledna 2021 - s tím, že ji europarlament schválí dodatečně.

Vzhledem k tomu, že členské země v průběhu vyjednávání hojně konzultovaly a dosti vzorně držely jednotnou linii (jinými slovy, Francouzi se vzpínali, ale zcela korektně a konstruktivně), neočekává se tak ani na bruselské straně větší problém.

Jisté v tuto chvíli tedy je, že za pár dní nenastane chaos a že další vztahy mezi Evropskou unií a Velkou Británií budou přinejmenším korektní, v lepším případě přátelské až vřelé. Smlouva na první a hodně letmý pohled rozhodně není zdrcující porážkou ani pro jednu stranu. Británie se nedostane do zcela pasivního vleku mnohem většího trhu, tedy alespoň pokud k tomu nebude v budoucnu opakovaně sama svolná. Evropská unie však zároveň rozhodně nedovolila, aby si třetí, dnes již nečlenská země vyzobala z výhod členství, co se jí zlíbí.

Důležité je, že rozchod v žádném případě není jenom na oko. Britové si skutečně vyjednali pozici, v níž si sice v tuto chvíli drží přístup na evropský trh - ale pokud časem nebudou například spokojeni s regulacemi v určitých oblastech, nic jim nebude bránit za cenu ekonomických ztrát evropské postoje regulovat. Zda se Británie bude v nadcházejících letech od Evropy vzdalovat, nebo se k ní naopak přibližovat, už bude záležet na měnících se vládách a náladách.

V každém případě je v nejobecnějším smyslu čerstvě uzavřená dohoda dobrou zprávou. Kolony na hranicích mezi kontinentem a Británií, způsobené vystupňováním epidemiologické krize, naznačují, co se mohlo od ledna dít. Evropa i Británie budou mít dost starostí vyrovnat ekonomický propad způsobený koronakrizí i bez brexitu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].