0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda17. 3. 20222 minuty

Polsko chce vyslat vojáky NATO na Ukrajinu

Nečekaný návrh je pokračováním nečekaných kroků polské vlády

Ukrajinští vojáci na silnici nedaleko Kyjeva, 3. března 2022. • Autor: Profimedia

Polsko navrhuje vyslat na ukrajinské území „mírovou misi“ NATO. Podle mluvčího polského vlády Piotra Müllera by vojáci NATO měli především chránit humanitární koridory, které Rusko dlouhodobě znemožňuje provozovat. Také by však měli být řádně vyzbrojení a měli by svou přítomností zajistit, aby se „Rusko nedostalo hlouběji do ukrajinského území“. Ruská armáda si totiž podle uvažování polské vlády „stokrát rozmyslí, zda zaútočit na město, ve kterém je kontingent zahraničních vojáků“.

Jde o velmi nejasný návrh, který podle slov mluvčího Polsko zatím projednalo jen s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a také českým a slovinským premiérem. „S ostatními se o návrhu bavíme teď,“ hlásí kabinet. Argumentuje tím, že nastala mimořádná doba a zaběhané vzorce diplomacie je možné opustit. Je to stejné jako u sankcí," řekl mluvčí Müller, „i ty jsme zpočátku prosazovali skoro sami, a nakonec byly zavedené.“

Reklama

Polská iniciativa míří směrem, kterého se velká část západních politiků obává, protože se chtějí vyhnout riziku velké války mezi NATO a Ruskem. Je tedy v samých počátcích a šance na úspěch se zatím zdá mizivá. Je přitom to už druhý velmi překvapivý krok za krátkou dobu - první takový byla zmiňovaná cesta do Kyjeva, kterou Polsko zorganizovalo a které se zúčastnil i český premiér Fiala a jeho slovinský kolega Janša. Ve vlaku s touto premiérskou trojicí za prezidentem Zelenským cestoval i Jarosław Kaczyński, šéf vládní strany Právo a spravedlnost a reálný vládce země.

Polsko je dlouhodobě jednou z nejaktivnějších unijních zemí, co se týče požadavků na tvrdý postup vůči Rusku, a naopak vstřícnosti k Ukrajině. Současná vláda má ještě  důvod k aktivitě navíc. Narozdíl od ideově spřízněného maďarského premiéra Viktora Orbána neměla s Vladimirem Putinem přátelské vztahy, ty jsou i za vlády PiS tradičně ledové, ale v rámci své politiky v Evropské unii se PiS spojovala s otevřeně proruskými stranami ze západu Evropy. Nyní se tak brání nařčením opozice i kritiků, že Putinovu politiku nepřímo umožňovala.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].