Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nuda v Českém Švýcarsku

Už i volba ředitele národního parku probíhá v Česku docela obyčejně - a to je dobře

Ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a nový ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Petr Kříž • Autor: ČTK
Ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a nový ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Petr Kříž • Autor: ČTK

Předseda lidovců Marian Jurečka zřejmě nevstoupí do dějin jako ministr životního prostředí. K tomu řídí tento úřad příliš krátce a - jak napovídají zprávy z pražského Edenu, kde ministerstvo sídlí – také poměrně neinvazivně. Ale první ostře sledované rozhodnutí už má jako zastupující ministr za sebou: středeční jmenování nového ředitele Správy národního parku České Švýcarsko.

S výměnami na postu šéfů některého ze čtyř tuzemských národních parků přitom nejsou ideální zkušenosti a doprovází je značná nervozita. Její důvody jsou banální a známé: státní ochrana přírody má hodně vlivných kritiků, kteří by chtěli volnější pravidla a silnější slovo k nejrůznějším krkolomnostem svolných obcí či krajů. A jednou z cest, kterou si politici oblíbili při pověstném mýcení „zeleného fundamentalismu“ v letech kolem roku 2010, bylo dosazování výrazně „nezelených“ manažerů na vlivné posty, k nimž ředitelé národního parku patří.

Volba v Českém Švýcarsku ale naznačuje, že poměry na poli ochrany přírody jsou v posledních letech o dost méně křehké, než se mnozí obávají. Do výběrového řízení na vedení národního parku se přihlásilo šest kandidátů, z nichž odborná komise a pak i zastupující ministr Jurečka vybrali Petra Kříže, zkušeného manažera v oblasti státní ochrany životního prostředí. V minulosti řídil CHKO České středohoří a pracoval i v CHKO Labské pískovce. Navíc pochází z Děčína, region tedy dobře zná a má zkušenost z jednání s obcemi. Důraz na místní příslušnost ostatně uplatnil stát už při volbě ředitele Správy národního parku Šumava a vyplatilo se mu to.

„Je to dobrá volba,“ říká na jeho adresu Vojtěch Kotecký, pracovník Centra pro otázky životního prostředí Karlovy univerzity a člen rady Národního parku České Švýcarsko právě s poukazem na Křížovu zkušenost s řízením velkého chráněného území. Přitom očekává, že nový ředitel dokončí práci na Zásadách péče o Národní park České Švýcarsko, klíčovém dokumentu upravujícím fungování parku, a dohodne se s obcemi na rozumných závěrech vyplývajících z obřího požáru.

Zásadní výhrady k volbě nového ředitele nemá ani jeden z nejaktivnějších kritiků předchozího vedení parku, senátor Zbyněk Linhart (STAN). Uvádí, že u něj Kříž vzbuzuje naději na „rozumnější“ či méně ortodoxní přístup k ochraně přírody. Konkrétně by to podle senátora mělo znamenat větší otevřenost parku turistům a domorodcům nebo větší ochotu předcházet požárům, například udržováním prostupných cest přes území parku a větší vykácené zóny kolem obcí.

I pro práci nového vedení parku budou ale nakonec určující mantinely dané zákonem na ochranu přírody a politikou ministerstva životního prostředí. Ta zatím vsází na národní parky jako prostor, jehož posláním je především ochrana cenné přírody. Úřad nicméně čeká v nejbližších týdnech jmenování nového ministra, který bude mít možnost pojetí ochrany přírody potvrdit, nebo změnit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].