Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nerudová je podle průzkumů poprvé v čele. Babiš by ve druhém kole prohrál i s Fischerem

Nejnovější data Medianu potvrzují trend „odštěpení“ vedoucího tria od zbytku kandidátů

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Nový týden, nový průzkum - tentokrát od agentury Median, který vůbec poprvé ohlásil nového lídra aktuálních voličských preferencí: ekonomku Danuši Nerudovou. První příčku sice obsadila s „náskokem“ pouhého 1,5 procenta před šéfem ANO Andrejem Babišem, jedná se nicméně o další z průzkumů, které potvrzují trend vzestupu Nerudové.

Konkrétně je v čele se ziskem 28 procent, na je druhém těsně Andrej Babiš (26,5 procenta) a na třetím pak Petr Pavel s 23,5 procenty. To je oproti předchozímu průzkumu Medianu velká proměna. V říjnovém modelu byl na prvním místě naopak Petr Pavel a těsně za ním Andrej Babiš, Danuše Nerudová měla pouhých 15 procent. Možný důvod pro tento obrat je sice i to, že lidé jsou dotazováni na konkrétnější výčet reálných účastníků - v minulém průzkumu figurovala i Miroslava Němcová nebo Václav Klaus. Ale je nezpochybnitelné, že se Nerudové a jejímu týmu podařilo získat větší povědomí u veřejnosti (Kantar ho nedávno vyměřil na 80 procentech voličů).

Průzkum Medianu potvrzuje i trendy patrné i z jiných agentur. Trio Babiš-Nerudová-Pavel odskočilo od zbytku prezidentských kandidátů a čelo závodu o druhé kolo se více méně vyrovnalo. Čtvrtý v pořadí je senátor Pavel Fischer s 5,5 procenty, za ním pak senátor Marek Hilšer s odborářem Josefem Středulou, kteří mají oba po 3,5 procentech. Median na rozdíl od dalších agentur zkoumá i aktuální voličské preference v rámci různých scénářů druhého kola. I zde se Nerudová „dotáhla“ na Petra Pavla s tím, že by oba kandidáti porazili Andreje Babiše: Nerudová 60:40, Pavel 59:41. Výhru ve druhém kole s Andrejem Babišem přitom naměřili výzkumníci i senátorům Hilšerovi s Fischerem.

Do voleb nicméně stále zbývá něco přes měsíc a voličské nálady se mohou měnit. Tomu nahrává i fakt, že rozhodnutých voličů „se vším všudy“ - tedy těch, kteří jsou rozhodnutí k volbám jít a vědí, komu svůj hlas dají - je jen necelá polovina. Těch, kteří k volbám jít chtějí, ale nemají definitivně vybraného kandidáta, je pak více než třetina. „Vzhledem k nezakotvenosti voličů není zatím vhodné jednoznačně predikovat, která z osobností nakonec postoupí do druhého kola volby,“ upozorňují tak sami výzkumníci.

Nadále zároveň platí, že Danuše Nerudová sbírá podporu zejména mezi mladšími ročníky, konkrétně dle výzkumu Medianu zejména mezi voliči ve věku 25 až 34 let. Svůj hlas by v současnosti hodilo Nerudové 51 procent z nich. Andrej Babiš taktéž zůstává u „své“ skupiny podporovatelů, tedy u lidí ve věku 65 a více. Zajímavé je, že stejná skupina teď má největší zastoupení také u Petra Pavla. U něj ale zároveň platí, že podporu relativně vyrovnaně čerpá ve všech věkových skupinách.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].