Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Česko po volbách: Dva pokusy pro Andreje, pět návštěv u Zemana a jeden miliardář

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Volební štáb PirSTan
Volební štáb PirSTan

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Dva pokusy pro Andreje

V neděli 10. října, den poté, co prohrál sněmovní volby, navštívil premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na zámku v Lánech Miloše Zemana. Prezident prý během krátkého setkání Babišovi nabídl, že mu dá dva pokusy na sestavení vlády. Babiš podle svých slov nabídku neodmítl, ale byl prý už v té chvíli rozhodnutý pokusy nevyužít: věděl, že ani jedna z opozičních koalic s ním do vlády nepůjde, a s extremistickým SPD Tomia Okamury nebude mít dost poslanců k potřebné sněmovní většině. Babiš informaci o „dvou pokusech“ oznámil v nedělním vydání svého pořadu Čau lidi, který vždy zveřejňuje na Facebooku.

„Když jsem s ním mluvil naposledy v neděli, tak mi řekl: ‚Andreji, já ti dám dva pokusy.‘ Ale šel do nemocnice a já jsem to nechtěl moc řešit,“ uvedl předseda ANO v pořadu. Řekl také, že o svém rozhodnutí nechat své dva pokusy propadnout chtěl nejprve informovat prezidenta, ale jeho zdravotní stav mu to nedovoluje – a tak to teď říká všem ve svém pořadu. Babiš zároveň slíbil, že v souladu s Ústavou podá do rukou prezidenta demisi své vlády po ustavující schůzi sněmovny, která začne 8. listopadu, čímž by měl uvolnit prostor ke vzniku nového kabinetu.

Pět návštěv u Zemana

Skutečný zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je momentálně asi nejpřetřásanějším tématem v médiích, v restauracích a (jak může autor dosvědčit) také při běžných rodinných setkáních. Z hlediska povolební situace klíčovému tématu se věnujeme i v aktuálním vydání Respektu. Ondřej Kundra v hlavním textu detailně popisuje, co vše se kolem prezidenta a jeho zdravotního stavu v poslední době dělo, kolik lidí ho navštívilo, v jaké byla hlava státu kondici a jaká by mohla být jeho případná diagnóza.

Mluvil s mnoha lékaři, experty i s lidmi z okolí prezidenta, ale zároveň se nesnaží o senzacechtivá zjištění. Výsledkem je střízlivý text, ve kterém se čtenář hodně dozví – a při dalším případném hospodském přetřásání tak bude moci debatu s ostatními snášet zpátky na zem pomocí faktických argumentů. „Takového pacienta zvládne moderní medicína léčit a udržet ho při životě, ale na přístrojích často musí zůstat dlouhodobě,“ píše se mimo jiné v článku Pět návštěv u Zemanova lůžka. Text dále doprovázejí rozhovory s renomovanými právníky o tom, jak může proběhnout odvolání prezidenta z úřadu podle ústavy, což se zdá velmi reálná eventualita.

Romance v ohrožení

Nové číslo je politikou nabité a důkladně se v něm věnujeme i povolebnímu vyjednávání. Ivana Svobodová a Andrea Procházková ve společném textu popisují dění v koalici Pirátů a Starostů, ve které roste napětí kvůli výsledku voleb. Jak známo, kandidáti Starostů díky kroužkování přeskákali a zcela vytlačili papírově silnější Piráty, což se posledně jmenovaným samozřejmě vůbec nelíbí. Navenek se sice Piráti snaží držet zdání, že výsledek přijímají a obě strany hodlají co nejlépe zastupovat hlasy všech 800 tisíc voličů, ale pod povrchem doutná podezření, že volby provázely nekalosti.

„V Pirátech sílí podezření, že se v koalici stali obětí podrazu. „Seznamujeme se samozřejmě i s věcmi, které teď vycházejí na povrch v různých médiích, a věnujeme jim pozornost,“ říká zrady Jakub Michálek, staronový předseda poslaneckého klubu Pirátů. „Různými médii“ přitom myslí text na webu Seznam Zprávy, který analyzuje, že například v Libereckém kraji vedl STAN pokoutně kroužkovací kampaň ve prospěch svých kandidátů, přestože smluvní klauzule v koaliční smlouvě to zapovídá. A Piráti už údajně dostali zprávy, že se to dělo na mnoha dalších místech, píše se dále v textu.

Elektřina jako politikum

Nově zvolení poslanci se po volbách se ještě ani nestihli sejít a už je tu první velké politické téma, které budou nejspíš muset řešit. Jsou jím prudce rostoucí ceny energií (doprovázené krachy dodavatelských firem, čemuž se v čísle také věnujeme). Zatímco dosluhující ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) chce lidem pomoci snížením DPH na energie, předseda ODS a vítěz voleb Petr Fiala to nepovažuje za dobré řešení, jak uvedl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce: „Naši experti už na tom pracují. Chceme udělat řešení jak krátkodobé, tak v nějakém dlouhodobějším horizontu.“

Krátkodobě, prostřednictvím příspěvku na bydlení, by bylo podle něho možné pomoci těm neohroženějším skupinám; v dalším období by bylo třeba lidi motivovat k instalaci solárních panelů, zateplení domů a vytvoření správného energetického mixu. Snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu, které Babiš plánuje, se podle Fialy nemůže současné vládě podařit zavést. Nemá informace, že už by o tom jednala s Evropskou unií – a není to podle něj ani správná cesta. Týkalo by se to i lidí, kteří mají zafixovanou cenu energií, a úlevu nepotřebují. Navíc by se DPH někdy znovu musela zvýšit, a jednalo by se pak o skokový nárůst.

Sehnal nekončí

Na závěr jedna pozitivní zpráva. Letošní volby mimo jiné (opět) ukázaly, že peníze samotné k politickému úspěchu nestačí. Živým důkazem je miliardář Pavel Sehnal, jehož Aliance pro budoucnost letos získala ve volbách 0,21 procenta hlasů. Sehnal tím překonal výsledek před čtyřmi lety, kdy dosáhl zisku 0,15 procenta. Majitel pojišťovny Slavia, aquaparku v Čestlicích nebo výstaviště v Letňanech, se tak nevzdává.„Je pravda, že jsme čekali trochu víc – dělali jsme si naději, že to bude 1,5 procenta – ale určitě budeme pokračovat. Příští rok se chceme připravit na komunální volby,“ uvedl pro Seznam Zprávy podnikatel, jehož billboardy sice byly vidět na mnoha místech, ale nikdo si nepamatuje, co na nich vlastně bylo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].