Benešová chce zdražit soudní poplatky. Je to účelové, protestují spolky
 
Sněmovna, hlasování o důvěře, červen 2019
Marie Benešová • Autor: Milan Jaroš

Babišova vláda má v pondělí na programu zvýšení soudních poplatků. Zdražení navrhuje ministryně spravedlnosti Marie Benešová. O návrhu se debatuje od loňska, nový ceník má platit od července. Zdražení se týká sporů s úřady, ale i běžných civilních soudních podání. Poplatek za žalobu proti rozhodnutí správního orgánu stoupne z tří na šest tisíc korun. Žaloba proti územnímu plánu zdraží z pěti na deset tisíc. Žádost o rozvod zdraží z dvou na čtyři tisíce.

Ministerstvo záměr zdůvodňuje tím, že poplatky se nezvyšovaly od roku 2011. Naopak rostou náklady na provoz justice, ale také příjmy obyvatel, což má podle důvodové zprávy mimo jiné za následek, že se oslabuje „regulační funkce“ poplatků – tedy to, aby „odradily účastníky od uplatňování bezdůvodných a spekulativních žalob“.

Reklama
Reklama

V seznamu bodů, kterými ministerstvo zdražení odůvodňuje, je regulační funkce hned na druhém místě; prvním argumentem je dlouhá doba od posledního zvýšení. Lidé, kteří si zvykli soudní moc využívat často jako nástroj proti sporným úředním rozhodnutím, si však stěžují, že stát jde v tomto směru za hranu. Zdražení považují za neúměrné a účelové, aby veřejnost ztratila chuť se soudit a úřady snáze prosadily svoje.

„Občané jsou příliš angažovaní a měli by se spíš věnovat svým osobním zájmům, chodit do práce, starat se o rodinu, věnovat se sportu a neplést se do veřejné sféry,“ popisuje ironicky předseda spolku Děti Země Miroslav Patrik svůj pohled na to, o co státu jde. K revizi systému poplatků již dříve vyzvali také právníci z konsorcia Frank Bold, podle nichž může být nepoměr v ekonomické síle významnou brzdou toho, proč se občané do sporů s úřady raději vůbec nepouštějí nebo je nejsou schopni dotáhnout do konce.

Spolek Děti Země proslul mimo jiné tvrdohlavostí v napadání dálničních staveb, kde jeho angažmá mnozí politici vnímají velmi kriticky coby svévolnou blokaci dopravních investic vedoucí k jejich dalšímu zpoždění. Patrik to odmítá jako nepochopení toho, o co mu jde. Stavby napadá kvůli chybám v projektech nebo kvůli tomu, že úřady při schvalování staveb přehlížejí zákonnou ochranu veřejných zájmů, jako je ochrana přírody nebo hluk.

Ceník je dán zákonem, příslušné paragrafy by vláda ráda prosadila v parlamentu co nejdříve. Důvodová zpráva obsahuje hlavně ekonomické výpočty, jak se za posledních osm let změnila inflace a ekonomická úroveň. Autoři uznávají, že průměrná mzda vzrostla od posledního zvyšování soudních poplatků v roce 2011 jen o 40 procent, což na obhajobu dvojnásobného zdražení nestačí.

Odpovědí na tento rozpor je tvrzení, že nelze hledět jen do minula, ale že ceník musí vydržet i nějakou dobu do budoucna. „Výše soudních poplatků by tedy měla být nastavena tak, aby ji vzhledem k dalšímu nárůstu průměrné mzdy nebylo třeba měnit dříve než v horizontu 8 – 10 let,“ stojí v důvodové zprávě.

Obecnou námitku, že zdražení ztíží přístup ke spravedlnosti, ministerstvo považuje za přehnanou. „Pro běžného žalobce by se nic zásadně měnit nemělo,“ reaguje mluvčí Benešové Vladimír Řepka. Myšleno je podle něj i na chudé lidi, pro které by vyšší poplatek představoval existenční problém. „Ani osoby, které nemají dostatek finančních prostředků na zaplacení soudního poplatku, nepřijdou o zaručený přístup k soudu. Navrhujeme totiž částečné a úplné osvobození od soudních poplatků právě v případě, že to odůvodňují majetkové poměry účastníka,“ přibližuje Řepka. Zmíněné osvobození od poplatků ale není pro nikoho jisté a je součástí soudního rozhodnutí.

návrh od červencenyní
Občanský spor o částky do 20 tis. Kč2000 Kč(1000 Kč)
Vypořádání společného jmění manželů4000 Kč(2000 Kč)
Žaloba na obnovu řízení10000 Kč(5000 Kč)
Žaloba ve věci, o níž dříve rozhodl jiný orgán
než soud (u částek do 20 tis. Kč)
3000 Kč(1000 Kč)
Žaloba ve věci, o níž dříve rozhodl jiný orgán
než soud (v ostatních případech)
6000 Kč(3000 Kč)
Žaloba proti rozhodnutí správního orgánu6000 Kč(3000 Kč)
Žaloba na zrušení opatření obecné povahy nebo jeho části (územní plány)10000 Kč(5000 Kč)
Kasační stížnost10000 Kč(5000 Kč)

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 681

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte