Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Od Jakešova kůlu po Nagygate

Odposlechy stále častěji bortí vlády v Česku i ve střední Evropě

Úřednice s Cartierem • Autor: Matěj Stránský
Úřednice s Cartierem • Autor: Matěj Stránský

Češi se nad děním v Polsku a tamní současnou odposlechovou aférou nazývanou „waitergate“ mohou těžko nějak pohoršovat. Únik různých soukromých nahrávek politiků, které ovlivňují vývoj politické scény, u nás patří až k jakési národní libůstce. Počínaje projevem bývalého šéfa KSČ Miloše Jakeše na Červeném Hrádku přes „dobu nahrávací“ za časů účinkování Věcí veřejných až po odposlechy rozhovorů primátora Pavla Béma s Romanem Janouškem a loňskou aféru Nagygate.

Jak se na současných politicích všechny aféry s odposlechy - včetně těch zahraničních, jako je nyní v Polsku - projevují? Většinou jejich odpověď zní podobně: snaží se nepropadnout paranoii nepřetržitého sledování či nahrávání, ale připouštějí, že se snaží svůj projev víc kontrolovat.

„S neustálým strachem, že mě někdo nahraje, rozhodně nežiji. Navíc, já konkrétně jsem na to, že vás někdo může odposlouchávat, zvyklý už od dětství, takže to nepovažuji za nic nového ani šokujícího,“ říká ministr za ČSSD Jiří Dienstbier, jehož otec byl aktivním disidentem a prvním polistopadovým ministrem zahraničí. Podle něj je jediná cesta, jak se vyvarovat aféry, mluvit tak, aby se za to člověk nemusel stydět, když to pak unikne na veřejnost. Podobnou strategii má rovněž ministr obrany Martin Stropnický z ANO.

Co přesně zaznělo v polských odposleších a co tu je v sázce? Jaké byly nejznámější české úniky? Co znamenal projev bývalého šéfa KSČ Miloše Jakeše na Červeném Hrádku, kauza Savoy a nahrávky z toskánského Monte Argentaria? Co přinesly Věci veřejné a jejich „doba nahrávací“ a co Nagygate? Jak se na současných politicích všechny aféry s odposlechy projevují?

Jak se jich vyvarovat? Co na to říká šéfporadce premiéra Sobotky Vladimír Špidla? A co poslanec Roman Váňa, který před vstupem do politiky pracoval jako bezpečnostní expert? Kde vězí skutečný problém? V nemožnosti obrany vůči moderním technologiím, nebo spíš v politické kultuře střední Evropy? Čtěte v novém dvojčísle Respektu 27–28/2014, které vychází v pondělí 30. června (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].