0:00
0:00
Z nového čísla28. 8. 20092 minuty

Jak přelstít smrt

Vědci hledají léky, které by chránily před nemocemi stáří a prodlužovaly lidský život. Dva přípravky se již klinicky testují. Je smrt předem naprogramována a jakou cenu bychom za dlouhověkost platili?

Biolog Leonard Guarente objevil u kvasinek gen zvaný sir-2 a obdobné geny nalezl i u myší, člověka a dalších vyšších organismů. Bílkoviny, které se podle instrukcí zapsaných v těchto genech vyrábějí, tzv. sirtuiny, dovedou patrně zařídit ochranu dědičné informace a dalších částí buňky před poškozením vnějšími vlivy. Je možné, že nemá-li organismus dost energie, zmíněný gen se „probudí“ a rozběhne se proces, který propůjčuje buňkám delší život. Podle jiných vědců jsou však sirtuiny falešnou stopou nebo v těle působí ještě nějaký další pochod.

O tom, jak důležitou roli může hrát jediný krátký úsek DNA, vypovídají myši, jimž vědci zablokovali jistý gen řídící „úklidové práce“ v buňce. Gen zastavuje úklid v okamžiku, kdy je buňka zbavena nejhoršího „smetí“, které v ní zbylo po destruktivní činnosti tzv. volných radikálů. Je-li zablokován, probíhá úklid nepřetržitě a myši díky tomu žijí o 20 % déle, mají ale problém s plodností.

Laboratorní myši na nízkokalorické dietě žijí déle, co to ale vlastně znamená? Byly speciálně vyšlechtěny a mají zvláštní vlastnosti (jsou například plodnější), což může výsledky ovlivnit. Specialista na výzkum stárnutí Steven Austad z Texaské univerzity proto omezil přísun kalorií také „přírodním“ myším a zjistil, že „hladovění“ jim v průměru život neprodlužuje. V mládí umírají častěji než myši normálně krmené, a teprve pokud toto období přečkají, skutečně se dožívají vyššího věku. Co když je tomu u lidí podobně? Lidé podle Austada připomínají více „divoké“ myši než laboratorní a je pravděpodobné, že na dietu či léky, které ji simulují, budou reagovat podle své dědičné výbavy. Pak by některým mohl nižší přísun energie život naopak zkrátit.

↓ INZERCE

Vypadají trochu jako strýcové a tety z rodinného klanu Elliotových, upírů a jiných záhrobních bytostí z povídek Raye Bradburyho. Poněkud totiž připomínají kostlivce a navíc popíjejí nápoj vyhlížející jako krev. Ve skutečnosti jsou to však občerstvující se členové americké Calorie Restriction Society, společnosti pro omezení přísunu kalorií, jak je zachytila kamera zpravodajského pořadu 60 minut televize CBS. Krev ve sklenicích je nízkokalorickou rajčatovou polévkou, k níž vychrtlíci přikusují suchary s fazolovým pyré.

Celý článek čtěte v Respektu 36/09


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].