0:00
0:00
Z nového čísla14. 1. 20112 minuty

DNA na hraní

Nositelé některých příjmení jsou možná všichni příbuzní.

 
Autor: Respekt

Karel Janský je odborník na počítače a tak také vypadá. Má svetr, sedí v pražské kavárně a před sebou má notebook. Jeho příbuzní před třemi tisíci lety žili v Dolním Sasku a prodávali bronz. To zjistil, když si nechal udělat analýzu DNA.
Pan Janský již osm let shromažďuje historické dokumenty a dělá rodokmen své rodiny. Našel už čtyři tisíce svých příbuzných.

„Stálo mě to už strašného času a peněz. Ale nemůžu se zastavit, každou mezeru potřebuju vyplnit,“ vysvětluje svou badatelskou vášeň. Ve svém hledání v archivech a matrikách došel až do roku 1510. Pak ale nebylo kde dál pátrat, starší záznamy jsou vzácné. Takže si pan Janský objednal genograf, analýzu DNA, která odhaluje původ člověka. „Doufal jsem, že mě to posune ještě někam dál,“ říká. A vyšlo to.

↓ INZERCE

Když se DNA pražského počítačového odborníka porovnala s kostrou nalezenou před časem v Lichtenštejnské jeskyni blízko Hannoveru, nebylo pochyb. Byl to předek pana Janského.
Z tohoto praotce zbyla už jen hromádka kostí v hromadném pohřebišti, pana Janského však shledání přesto potěšilo.

„Dostat se takhle hluboko do minulosti, to je pro genealoga úplný sen. Historickými metodami by to nikdy nebylo možné. Analýza DNA nám otevírá nové možnosti,“ říká Janský.

Celý článek od Karolíny Vránkové si můžete přečíst v novém čísle Respektu, které vychází v pondělí 17. 1. 2011.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].