Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Tykačův sen, co sleduje ČEZ a problémy Křetínského

Pavel Tykač podepsal dlouhodobou smlouvu na dodávky uhlí pro nejvýdělečnější uhelnou elektrárnu společnosti ČEZ

ČEZ • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
ČEZ • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

V médiích se píše, že jde o kontrakt až za dvě stě miliard korun. Pavel Tykač má dnes zajištěn odběr svého uhlí z dolu ve Vršanech na celou dobu jeho životnosti. Stejně je na tom jeho dlouholetý obchodní partner Jan Dienstl. Poté, co se rozhodl rozdělit si s Tykačem společnost Czech Coal, má už dnes vyprodánu v dole ČSA komplet zásobu uhlí. Navíc mu společnost ČEZ prodala uhelnou elektrárnu ve Chvaleticích, pro kterou mu bude dodávat uhlí Pavel Tykač. Oba muži dosáhli o čem snili od roku 2006, kdy vstoupili do dolů. Stali se dalším a nepřehlédnutelným hráčem v obchodě s elektřinou.

Co to ale znamená? ČEZ už téměř deset let velmi intenzívně spolupracuje se skupinou EPH Daniela Křetínského. Ten měl eminentní zájem o koupi Chvaletic a prodej elektrárny Dienstlovi jej velmi rozladilo. Považuje to tak trochu za podraz ze strany ČEZu, protože prý jeho nabídka byla sice nižší, než se kterou přišel Dienstl, ale za to prý obsahovala vedlejší dodatky, které byly pro ČEZ výhodné. 

Je ale neuvážené začít tvrdit, že aliance ČEZ – EPH se rozpadá. EPH vlastní kromě Křetínského (18 %) ještě PPF (45 %) a J&T (zbytek). To nejsou hráči, kteří jsou zvyklí prohrávat. A navíc, co vlastně prohráli? EPH má problémy s dodávkami uhlí, zdaleka nemá uzavřeny dohody na celou dobu životnosti jejich tepláren a elektráren. Chvaletice by ten problém ještě prohloubily. EPH jde především o uhlí. Vlastní sice důl v německém Mibragu, ale dovážet z dálky ne příliš kvalitní uhlí se nevyplatí. Ale poté, co Křetínský roky umně obchodoval s ČEZem se nezdá, že by se nechal vyšachovat jednou nepovedenou partií.

V EPH můžeme vzhledem k jiným obchodům v zahraničí – jde hlavně o vstup do slovenského plynárenství – očekávat změny. PPF přestane schopnostem EPH věřit a z aliance vystoupí. Ale experti očekávají spíše, že PPF společnost EPH ovládne a potom můžeme čekat atak na majitele hnědouhelných zdrojů. ČEZ bude mít starosti z financováním dostavby Temelína a možná se vzdá dalších uhelných elektráren. A možná také prodá část podílu ve svých Severočeských dolech. ČEZ se bude specializovat na jádro, uhelná energetika bude doménou EPH. Je to zatím jen spekulace, ale pan Patizon říká, že by na ni klidně vsadil. Stejné peníze by prý vsadil i na to, že EPH a její mocní majitelé začnou bojovat za prolomení limitů uhlí. To druhé má jediný problém, vydělali by na tom Tykač a Dienstl, Severočeské doly přiliš uhlí za limity nemají.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].