Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Vidlemi

Arogance moci

Karel Randák vyšel minulý čtvrtek večer z budovy místní regionální televize. Předtím poskytl redaktorům krátké interview o své prezidentské kandidatuře. Před domem v pražské Francouzské ulici stáli dva muži. „To už mě zase sledují?“ blesklo prý Randákovi v hlavě. Muži k němu okamžitě přistoupili, představili se jako policejní detektivové a strčili někdejšímu rozvědčíkovi do ruky obálku. „Tímto jste oficiálně převzal obvinění,“ oznámili překvapenému generálovi a zmizeli.

Randák našel v obálce úřední list, který jej obviňuje z vynesení informace o platu Jany Nagyové, nejbližší spolupracovnice premiéra Petra Nečase. Deník Insider před časem zveřejnil, že Nagyová je královsky placena, na výplatní pásce – mzdy za jeden měsíc – stála více než čtvrtmilionová suma. Premiéra Nečase únik této informace natolik rozlítil, že Úřad vlády podal trestní oznámení.


Policie došla k názoru, že za únikem stál právě Randák. „No, nestál, nemám s tím nic společného, ale musím dodat, že kdybych ten dokument měl, nechal bych ho zveřejnit. Vždyť my státní úředníky platíme a měli bychom vědět, kolik vydělávají. Navíc o tom existuje i precedent Nejvyššího správního soudu. Veřejnost má právo znát platy lidí placených státem,“ říká generál. Vyslechnut zatím nebyl, stejně jako sekretářka paní Nagyové, která prý dokument o výplatě předala Randákovi.

Karel Randák je dnes ve víru shánění hlasů pro svou prezidentskou kandidaturu, a jak mi připomíná pan Patizon, nic lepšího jej jako začínajícího politika nemohlo potkat. Vláda či premiér jej označili jako nepřítele státu, kriminální osobu, která poškodila moc. Takové lidi dnešní voliči hledají – hrdiny, kteří se dokážou vzepřít „zkorumpovaným mocným“.

Pomiňme romantiku. Úřad vlády i policie a státní zástupci udělali chybu. Možná skutečně mohou najít nějaký paragraf, který pošle Randáka před soud. Jenže podstatná je vždy míra nebezpečnosti trestného činu. A co je sakra (to já ne, to pan Patizon) společensky nebezpečné na zveřejnění výplatní pásky hlavní premiérovy poradkyně? No, z generála Randáka se nestává tímto obviněním žádný disident. To jen stát – v tomto případě premiér Nečas – ukázal svou mimořádnou hloupost a aroganci. Před kongresem ODS je to zpráva o situaci v Česku z nejhorších.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2528
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte