Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Turistka přítomnosti

Zpěvačka Janelle Monáe na novém albu opouští futuristické motivy a soustředí se na slast

„Na party to umím pořádně rozjet.“ ( Janelle Monáe) • Autor: Profimedia
„Na party to umím pořádně rozjet.“ ( Janelle Monáe) • Autor: Profimedia

Pro drtivou většinu hudebníků a hudebnic znamenala covidová pandemie ztišení. Koncertně i v tvorbě. Obrátili se k sobě a v intimních lockdownových nahrávkách pohlíželi do vlastního nitra. U Janelle Monáe to bylo naopak. Teprve ve chvíli, kdy se celý svět zastavil, našla prostor a odvahu se pořádně odvázat. Výsledkem toho je album The Age of Pleasure, které se začalo rodit v první vlně uvolnění u bazénových mejdanů, které pořádala pro své přátele. Nesly se ve znamení bezstarostnosti, vzájemné přitažlivosti, užívání si tělesnosti a sexuality, jaké jen mohou na takovém večírku za doprovodu tanečních rytmů zavládnout. I motiv radosti a slasti se přitom v druhém plánu překlápí ke společenskému komentáři, tedy k nepřátelskému klimatu vůči LGBT+ lidem.

Od chvíle, kdy se na začátku desátých let objevila na scéně, nebyla Janelle Monáe ani tak popovou hvězdou jako spíš autorkou konceptuálních sci-fi alb. Ta si brala inspiraci jak z německého expresionistického filmu Metropolis, tak z tradice afrofuturismu reagujícího na druhořadé postavení afroamerické populace, jež se cítí jako mimozemští kyborgové a hledá budoucnost na jiné planetě. „Jsem vetřelec z vesmíru. Jsem kybernetická dívka bez tváře, srdce či mysli,“ zpívala v jedné ze svých prvních roboticky funkových skladeb Violet Stars Happy Hunting!!!. K tomu pak její image charakterizovaly přísně střižené pánské obleky sloužící k tomu, aby byla coby žena vnímaná co nejméně jako objekt. To vše je ale nyní pryč: Janelle Monáe se odvrátila od sci-fi a přimkla se k tělesnosti a pozemskosti. Místo projektování budoucnosti se zaměřila na oslavu přítomnosti.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.