Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ve hvězdách

Malá velká žena

4. 6. 1928

Žít naplno život, který dostala darem. (Ruth Westheimer) • Autor: Profimedia
Žít naplno život, který dostala darem. (Ruth Westheimer) • Autor: Profimedia

Jsou lidé, kteří jako by prožili deset životů. Platí to bezpochyby o Ruth Westheimer, která 4. června oslavila pětadevadesáté narozeniny. Dětství paní Westheimer se na počátku třicátých let protnulo s nástupem nacistů, který jako jediná dcera ortodoxních židovských rodičů žijící v německém Frankfurtu nad Mohanem úplně nevnímala, ale záhy pocítila jeho drtivé dopady. V deseti letech ji maminka s babičkou přesvědčily o tom, že má nastoupit společně s dalšími židovskými dětmi do vlaku mířícího do Švýcarska. Ruth – tehdy se ještě jmenovala Karola Ruth Siegel – odmítala rodinu opustit, zafungoval až argument, že jedině tak se bude moci domů vrátit její otec, kterého nacisté odvedli po tzv. křišťálové noci.

Když švýcarské zařízení pro děti na konci války jako teenagerka opouštěla, nevěděla s jistotou, co se s její rodinou stalo. Zatímco se později dověděla, že otec zemřel v Osvětimi a prarodiče v Terezíně, u matky se datum, místo a okolnosti její smrti nepodařilo zjistit nikdy. Zamířila tedy za příbuzným, který jí zbyl, což byl strýc žijící v tehdejší Palestině. Přestože měřila pouhých 139 centimetrů, připojila se záhy po příjezdu do země k podzemní židovské vojenské organizaci Hagana, kde ji vycvičili v zacházení se zbraněmi nebo v házení granátů. A jak demonstrovala v dokumentárním filmu, který o ní vznikl v roce 2019, i v devadesáti letech dokázala poslepu sestavit odstřelovací pušku. Bojů se sice nikdy přímo nezúčastnila, v den dvacátých narozenin se stal kibuc, kde tehdy žila, terčem ostřelování a úlomky jedné střely jí zranily obě nohy a chvíli se zdálo, že přijde o obě chodidla.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.