V indiánském kalendáři se září nazývá měsícem lovu. Pro nás vědce je to ale spíš měsíc konferencí. Prázdniny skončily, ale na většině univerzit ještě semestr pořádně nezačal, což je ideální čas se sejít s kolegy a probrat, co nového se v poslední době v našich laboratořích a výpočetních střediscích vybádalo. Pandemie nás sice naučila pořádat vědecká setkání on-line, virtuální realita ale stále není – a ve skrytu duše doufám, že ani nikdy nebude – na takové úrovni, aby plně nahradila osobní kontakty ve skutečném světě. Navíc i vědci jsou jenom lidé, kterým není zcela proti mysli čas od času vylézt z temných a strohých laborek někam na světlo, kde je pěkně.

Když jsem v minulém desetiletí dlouhodobě hostoval na Univerzitě v Tampere, založili jsme s finskými kolegy sérii malých neformálních vědeckých workshopů, kde si celý týden s postgraduálními studenty intenzivně povídáme o tom, co nás těší zkoumat, což jsou v našem případě buněčné membrány. A i když nás to hlavně prostě baví, tak se občas i dopracujeme k něčemu potenciálně užitečnému, třeba jak efektivně dopravit do lidských buněk molekuly léčiva. Náš první workshop se konal před osmi lety v městečku Levi v krásném finském Laponsku, kde jsem mimo jiné poprvé na vlastní oči viděl polární záři. V dalších letech jsme se pak ob rok sešli v jihočeských Nových Hradech a v saských Drážďanech, než přišla dlouhá vynucená covidová pauza. Tu jsme teď konečně ukončili díky mému italskému spolupracovníku Carmelovi, který zorganizoval…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte