Kübra Gümüsay (Journalistin) in der ZDF-Talkshow maybrit illner am 03.12.2015 in Berlin
Uspějeme pouze v případě, když připustíme, že děláme chyby. (Kübra Gümüşay) • Autor: ullstein bild via Getty Images

Už jako třináctileté dívky se jí snad při každé jízdě metrem ptali, proč nosí hidžáb. Prý byli jen zvědaví. Po teroristických útocích 11. září se k dotazům na pokrývku hlavy přidala i nutnost ospravedlňovat se za projev své náboženské příslušnosti. Dnes už se ale třiatřicetiletá Kübra Gümüşay, spisovatelka a vědecká pracovnice na Univerzitě v Cambridge, nehodlá omlouvat za to, kým je – ale zároveň za to nechce dostávat kolektivní nálepku. To vše zachytila v knize Sprache und Sein (Řeč a bytí), která se předloni okamžitě stala německým bestsellerem a její anglický překlad vyšel asi před měsícem. Ohledává tu limity jazyka a řeči, ale zejména to, jak být sama sebou ve světě, který pro ni nebyl tak docela vytvořen.

A to v zemi, kde bude jako vnučka tureckých imigrantů vždycky spíš vysvětlovat a odpovídat na otázky než skutečně vyprávět svůj příběh. V knize aplikuje tezi, že jazyk skutečnost nejen popisuje, ale pojmenováváním a kategorizací ji rovněž vytváří. Poststrukturalistická myšlenka není sama o sobě nová, ale v souvislosti s posilováním krajní pravice a rostoucím populismem se právě jazyk i jeho moc v posledních letech čím dál více dostává do popředí akademických i společenských debat. A díky nebývale čtivému a imaginativnímu stylu Gümüşay také ke čtenářstvu, které o lingvistiku běžně zájem neprojevuje. V deseti částečně autobiografických esejích se zabývá jazykovými praktikami, jejichž prostřednictvím jsou jednotlivci zbavováni individuality a rozdělováni do…

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte