K přírodě existují dva přístupy, „hands-off“ žádá, aby člověk do divočiny vůbec nezasahoval. Žádná krmítka pro zpěvné ptactvo, žádný sportovní rybolov, žádná myslivost, žádná turistika, a pokud na pobřeží uváznou kytovci, pokrčte rameny a nechte evoluci jít svým tempem.

„Hands-on“ přístup namítá, že třeba už jen globální změna klimatu ovlivní všechny ekosystémy a že když se člověk nějak zaplétá s přírodou, že to nemusí být špatně. Sypte ptáčkům, a pokud najdete na pláži zlatou rybku nebo kytovce, pomozte jim do moře.

Společnost Colossal Biosciences s tím souhlasí. Určitě je třeba bojovat proti globální změně klimatu. Bývalá mamutí step je dávno pryč a široké arktické oblasti jsou nyní porostlé stromy, které pohlcují tepelné záření více než tundra. Permafrost taje. Možná se ale rýsuje řešení.

Mamuti vymřeli před deseti tisíci lety a ve dvou kapsách, na ostrově sv. Pavla u Aljašky a na Wrangelově ostrově, žili zhruba před čtyřmi tisíci lety, ještě 1700 let B. C. Zkusme mamuta dostat zpět do hry.

Nejbližším žijícím příbuzným je slon indický, který s mamutem sdílí 99,6 procenta DNA. Mamutí tkáně zůstaly uchovány zamrzlé v půdě a DNA je díky tomu uchována v takřka laboratorních podmínkách. Genom mamuta je sekvenován. Pomocí crisprů by se mohlo zdařit do roku 2027 doplnit těch 0,4 procenta DNA, a vytvořit tedy ne přesně mamuta, nýbrž, řekněme, mamutizovaného slona, mrazuvzdorného tvora porostlého srstí, jehož stáda by mohla běhat v pleistocenním parku, třeba v severní…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte