33A_stransky_varianta Studenti pražské VŠCHT dělají zkoušku z toxikologie. • Autor: Matěj Stránský

Řada čerstvých vysokoškoláků by dnes své nejbližší spolužáky možná na ulici minula bez povšimnutí. Namísto obličejů mají z on-line výuky zafixované pouze hlasy, kameru si při přednáškách nebo cvičeních každý rozhodně nezapíná. Zkušenost devatenáctiletého prváka Daniela Smíška v tomto světle zní o poznání lépe: se skupinkou spolužáků z pražské Vysoké školy chemicko-technologické se mimo hodiny vídá i při pravidelných on-line setkáních. „Pokecáme si normálně přes kamery a pak si jdeme zahrát třeba Among Us nebo Karty proti lidskosti,“ říká do kamery svého počítače Daniel. Schůzky organizuje jeho starší spolužák, který má (jak je na VŠCHT už zvykem) na starosti skupinku prváků, jíž pak má podle plánu celý rok pomáhat zorientovat se v novém studijním prostředí.

Daniel nastoupil do školy 14. září a stačil letmo poznat nové spolužáky, vyučující a prozkoumat fakultu. Týden nato už musela část vysokých škol kvůli zhoršující se epidemii přejít na on-line režim. Nová životní etapa tedy nezačínala v kulisách neprozkoumaného univerzitního města, posluchárnách, společným blouděním školními chodbami na semináře a tahy nočními městy, ale rovnou v prostředí on-line platforem, kam se přesunulo veškeré akademické dění. Odhadnout, kdy v tomto směru nastane obrat nazpět k „normálu“ a to, jak onen „normál“ bude vlastně vypadat, není dnes možné. Už teď je ale naopak jasné, že letošní prváci si nástup na vysokou školu se zcela vymazaným studentským životem zapamatují úplně jinak než všechny…

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte