70_sebek01_stransky
Tomáš Šebek

Zadáte si do vyhledávače tohle heslo a vypadne vám, že 75 procent lidí v ČR na prevenci nechodí. Anebo že vám za to mohou pojišťovny napálit pokutu. Když si přečtete nejen titulky vyhledaného, zjistíte, že se může jednat o skutečně horentní sumu, a to až 500 Kč! Jistě chápete můj sarkasmus. Zajímavá otázka by byla, zda to někdy někdo historicky platil. Tak směšně nízko hodnotí zdraví naše společnost. V tomto týdnu mě jedna má pacientka informovala, že si kolonoskopii musela doslova vynutit, protože se jí vysmál praktický lékař i specialista. Na její opakovaný požadavek reagovali způsobem, který význam celé prevence bagatelizoval. Moje pacientka má v rodině rakovinu a je ve věku, kdy má prevence obrovský význam. Kolonoskopie dopadla dobře. Nebyla první ani poslední, kterou jsem ve své praxi potkal se vzkazem: Nechoďte na prevenci! Když tohle zazní z úst zdravotníka, jak se má asi změnit mentalita samotných příjemců zdravotní péče?

Ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková nedávno připomenula, že 80 procent nemocí je preventabilních. Paradoxní je, že pouze nízké jednotky procent z celkového rozpočtu na zdravotnictví jsou každoročně věnovány prevenci jako takové. A dostat se k přesným číslům se mi do uzávěrky tohoto sloupku nepovedlo. Paradox iracionálního financování vzniká přesně tady. Pokud se má v roce 2022 vynaložit pomalu půl bilionu (500 miliard) korun na zdravotnictví, 400 miliard je preventabilních. Jinými slovy, kdybychom byli v kapitole zdravotnictví…

1_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 48

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte