Conservative Party Conference in Manchester
Boris Johnson • Autor: REUTERS

Johnsonovy vysoké ambice

Britský premiér Boris Johnson zakončil každoroční sjezd Konzervativní strany burcujícím projevem, v němž slíbil vyrovnání rozdílů mezi jednotlivými částmi Spojeného království a slíbil hlubší ekonomickou proměnu země, která si však vyžádá čas. Johnson tvrdí, že britské hospodářství se musí naučit žít bez špatně placených zaměstnání, jež zhusta zastávají cizinci. Vize je reakcí na nedostatek zaměstnanců, který po odchodu země z EU a výrazném uzavření tamního pracovního trhu paralyzuje mimo jiné dodávky zboží a pohonných hmot. Zároveň slib snížení rozdílů v životním standardu center a periferií odpovídá programu, s nímž premiér pohodlně zvítězil v posledních parlamentních volbách, v nichž labouristé zaznamenali nejvýraznější porážku za posledních 100 let.

Co že to děláme?

Elektrárna Turów
Elektrárna Turów • Autor: Matěj Stránský

Polský ústavní soud rozhodl, že polská ústava je nadřazená unijnímu právu. To je v rozporu se smlouvami o Evropské unii a v praxi by to mělo znamenat, že v Polsku ne vždycky platí společné právo. Bezprostřední důsledky jsou jasné – polská vláda má argument, že nemusí poslouchat unijní soud v Lucemburku, a tedy nemusí přestat těžit v Turówě nebo nemusí přestat se svými změnami justice, které dostávají soudce pod vliv politiků. V dalším výhledu to může znamenat, že do Polska přestanou proudit jakékoli unijní peníze. Polská právnická veřejnost mluví o „právním polexitu“, k odchodu Polska z Unie ale vede ještě…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte