Těžko se to vysvětluje. Stalo se to na dovolené. Se ženou a dětmi jsme vyrazili na oběd do výletní restaurace a v cíli jsme zjistili, že nemáme piknikovou deku. Ženě by se na ní dobře kojilo, mohli bychom se natáhnout na louce a užívat si výhled snad na celou Vysočinu. Žena usoudila, že je to moje chyba. Já si říkal, že to moje chyba není. Zasyčeli jsme na sebe pár ošklivých vět, tak aby nás neslyšeli ostatní hosté. Starší pár cyklistů, mladá rodinka, dvě ženy s miminky, které spokojeně posedávaly… na piknikové dece.

Pak přišla servírka, žena si objednala kachnu. Já nic. „Tatínku, ty ses urazil?“ zeptala se mě dcera, když ohlodala poslední kost. Kručelo mi v břiše. Kachnu jím rád. Nejvíc mě ale ranilo, že mě dcera odhalila.

Stavy lidské duše zažívají novou vlnu zájmu. Už nějakou dobu se veřejně mluví o depresích nebo o osamělosti, která má prý v Británii něco jako vlastní ministryni. Uražené lidi si ale na rozhovor nikdo nepozve. Je to výsostně trapná emoce. Možná za to může nesoulad mezi tím, jak uražení působí navenek a jak se cítí uvnitř.

Urputně jsem kolem sebe mlčel a strašně doufal, že tak přivolám soucit. Žena s dcerou spokojeně ohlodávaly kachnu a nechápaly, o co mi jde. Líbí se mi, že je urážení tak paradoxní. My urážlivci strašně riskujeme, jsme jak kozorozi na vratké skalní stěně. Buď jsme moc nenápadní, takže si nás nikdo…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte