S pádem Afghánistánu do rukou Tálibánu znervózněli politici v Evropě víc než jinde. Zatímco pro Ameriku jde hlavně o strategickou ránu, Evropanů se nastalá situace bezprostředně dotýká. Zdrojem nervozity je pravděpodobná nová uprchlická vlna na kontinent a probuzení spících džihádistů v Evropě, pro které porážka americké armády bojůvkami vousatých mužů s kalašnikovy představuje velkou vzpruhu. Hlubší reflexe afghánského vývoje teprve přijde; závěr prvního týdne po dobytí Kábulu je, že Evropa hledá, jak se opevnit.

Wir schaffen das nicht

Těžiště debaty ukázal hned francouzský prezident Emmanuel Macron, který se uplynulé pondělí vyjádřil k Afghánistánu jako první z evropských lídrů. K Francouzům promluvil ze své dovolené a většinu vystoupení věnoval potřebě zajistit bezpečnost – Francouzů pobývajících v tu chvíli stále v Afghánistánu, jejich afghánských spolupracovníků i s rodinami a také obyvatelů Francie.

„Je naší povinností pomoci těm (v Afghánistán – pozn. red.), kdo jsou nejvíce ohroženi, byla to i naše válka,“ prohlásil Macron v úvodu své řeči. Konkrétně tuto pomoc nerozváděl, neuvedl například, kolik ohrožených a prchajících Afghánců je Francie ochotná přijmout na své území, jak to udělala třeba Británie, a pokračoval: „Musíme především ochránit Evropu před novými migračními proudy. Jsme v tom zajedno s německou kancléřkou. Představíme robustní plán pro celou EU, jak to zajistit.“

I když to Macron doma za svou řeč od řady…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1172

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte