Poslali jste milion korun společnosti, která vám slibovala postavit dům na klíč. Píší se devadesátá léta a pro vás jsou ve hře velké peníze. Firma vinou série podvodů některých majitelů zkrachuje a vy jste se ocitli bez peněz a bez nemovitosti. Nevzdáte to a s povolením konkurzního správce zbankrotované firmy si postavíte na firemním pozemku dům za své peníze. Svolení správce ale nemá zákonné náležitosti a vy z rozsudků soudů iniciovaných dalším konkurzním správcem zkrachovalé společnosti zjistíte, že domy vám nepatří: byly postaveny neoprávněně na cizím pozemku – tedy pozemku zkrachovalé firmy. Roky se soudíte a výsledkem je fakt, že si „svůj“ dům musíte opět odkoupit a zaplatit. V pořadí již potřetí. Je konec května roku 2021 a vy to uděláte. Přesně tohle je v kostce osmadvacetiletý příběh několika stovek klientů kdysi legendární české společnosti H-System. Pár lidí to během těch let vzdalo a peníze a domy oželeli. Ale většina klientů H-Systemu bude odteď konečně bydlet ve svém, i když část z nich se opět zadlužila u banky.

Příběh majitelů společnosti skončil už dříve, konkrétně v lednu 2013. Hlavní postava H-Systemu Petr Smetka byl po dlouhém vyšetřování odsouzen už v roce 2004 za podvod a zpronevěru k dvanácti letům vězení. Peníze klientů, zhruba 1,5 miliardy korun, použil soukromě a jinak, než slíbil. V době, kdy se projekt H-System rozjel, nebylo žádným tajemstvím, že Smetka a další lidé z vedení firmy měli hodně blízko k Miroslavu Šloufovi, tehdejšímu hlavnímu…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte