0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura23. 5. 20212 minuty

Téměř versus necelý

Hana Vařáková

Čeština nám díky své košatosti často dává na výběr. Například pro vyjádření přibližného počtu něčeho nabízí celou řadu slov. Některá – jako třeba „zhruba“, „asi“, „cca“, „přibližně“ – jsou synonyma, u jiných však existují významové rozdíly, které je nutné v písemném i mluveném projevu zohlednit. Někdy se tak ovšem neděje, a to ani v některých médiích, a potom vzniknou věty, jež znějí poněkud komicky, i když je tak mluvčí nezamýšlel. Týká se to zejména dvojice výrazů „téměř“ a „necelý“.

„Za loňský rok skončil státní rozpočet ve schodku necelých 370 miliard korun.“ – Je to hodně, nebo málo? Z uvedeného příkladu by čtenář neznalý poměrů v Česku mohl nabýt dojmu, že velké rozpočtové schodky jsou v české kotlině běžné a že těch „necelých 370 miliard“ je vlastně malá nebo přijatelná suma. Opak je ale pravdou, loňský zářez do státní kasy je obří, a rozhodně ne běžný či přijatelný. Správně by tedy věta měla znít takto: „Za loňský rok skončil státní rozpočet ve schodku téměř 370 miliard korun.“

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Leckterý důchodce pak nevěřícně kroutí hlavou nad novinami, z nichž se dozvídá, že jeho penze se od ledna zvýší „téměř o 150 korun“, a přemýšlí, co si s takovým „balíkem“ navíc počne.

„Téměř“ i „necelý“ vyjadřují, že něčeho bylo o trochu méně, než praví uvedené číslo. Zatímco ale výraz „necelý“ znamená málo, nedostatečné množství, méně než celý, „téměř“ signalizuje, že něčeho bylo celkem dost, překvapivě dost, nebo naopak více, než je žádoucí.

Místo „téměř“ lze s klidem použít…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc