47A_foto Elizabeth Kolbert archive
Elizabeth Kolbert

Dřevěnou pevnost zbudovali blízko řeky na radu místních indiánů, podle nichž se jednalo o „suché“ místo. První záplavy přišly již za pár měsíců, Mississippi se ostatně ve své deltě vylévá ze břehů pravidelně a indiáni chtěli nejspíš říct, že jiná místa jsou ještě zranitelnější. Oni sami dřevěné stavby nestavěli, když přišla potopa nebo když veletok změnil koryto, sbalili se a táhli o kus dál. Ale pevnost, jež se měla později proměnit ve velkoměsto jménem New Orleans, už jednou stála – a činorodí osadníci si věděli rady. Postavili hráz. A časem dostavěli další hráz. Jak město rostlo, mohutněl i stále sofistikovanější systém zajišťující, aby osídlení nevzala příští velká voda. Většinou se to dařilo, občas ne.

Krajina v okolí však postupně vysychala. Suchá půda bez povodní hutněla, sesedala a klesala pod úroveň nedalekého Mexického zálivu. Říční povodně sice ustaly, ale vystřídaly je přívaly slané mořské vody z opačné strany. Proti nim bylo zapotřebí postavit další systém hrází. Do věci se časem zamotala zvyšující se hustota osídlení, těžba ropy a plynu, stoupající hladina oceánů, výstavba dálnic i plavebních kanálů. Na miliardy dolarů přišel první z několika plánovaných systémů, který ve 21. století simuluje povodně podobné těm, jež se ve století devatenáctém osadníci snažili odvrátit. Ty moderní ale řídí člověk, i když vlastně marně: americký stát Louisiana se zřejmě nezadržitelně ztrácí pod mořskou hladinou a každých devadesát minut přijde o území velikosti fotbalového…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte