Shibuya Crossing, centre of Shibuya's fashionable shopping and entertainment district, Shibuya,…
Na couvání nejsme zvyklí. • Autor: Profimedia

Rok s koronavirem je pryč, venku se otepluje, čísla se zlepšují, zavřené podniky se začínají otvírat. Kdo prokličkoval pandemií bez následků, už se s ní v myšlenkách loučí.

Co zůstává, jsou škody, v nichž Česko mnohé převyšuje. Vedle enormního počtu lidských životů se země ekonomicky vrátila o tři roky zpět (viz grafy), a to i po nabrání rekordních dluhů, které měly propad utlumit.

graf
grafy

Prohra po finanční stránce ale nemusí být konečná. Existuje i perspektiva, podle níž je pandemie něco jako přírodní katastrofa s náklady, které je nutné zaplatit – a jít dál. Na této cestě se mohou dnešní poražení proměnit ve vítěze, jen je třeba vzít věci za správný konec. Povede se to?

Otočit klíčkem

Vměstnat celou ekonomiku do jednoho čísla je ošemetná věc. Mladoboleslavská Škoda loni vyrobila nejméně aut za posledních pět let, e-shop Rohlík svoje tržby naopak zdvojnásobil. Někdo našetřil, protože zavřený doma neměl za co utrácet, jiný přišel kvůli lockdownu o všechno, co roky budoval. Banky nestíhají vyřizovat hypotéky, rekordní jsou ale i počty firemních úpadků.

Po sečtení všeho dohromady zdejší hospodářský výkon loni klesl o 5,6 procenta. Na první pohled to nevypadá tragicky. V delší časové ose jde však o nepříjemný zub, který zemi vrací na úroveň roku 2017. Zahladit ho bude podle posledních prognóz trvat celý letošní i příští rok. Dolů se zhouply také jiné země, jenže český covidový zásah byl větší a reakce…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte