Kultura

Kreslit budoucnost

Ekonomka Kate Raworth hledá smysluplnější ekonomický cíl než tupě stoupající křivku

Jedním z opakujících se vysvětlení, proč současný neoliberální ekonomický systém navzdory svým environmentálním, sociálním, a tím pádem i politickým dopadům nadále žije a zjevně prospívá, bývá politická nemohoucnost národních států i mezinárodních aliancí jako OSN nebo Evropská unie tváří v tvář globalizované, přetékavé a v posledku mocnější ekonomice. Moc je prostě tam, kde jsou peníze. Je potom svůdné tuto společenskou paralýzu, kdy se politika smrskla na udržování statu quo, čili kurzu směřujícího sice vzhůru, ale pořád ke klimatické a sociální katastrofě, svádět na nedostatek politické a ekonomické imaginace. Stačí však otevřít libovolné médium, které nerezignovalo na vědecké poznání, statistiku a elementární lidskou solidaritu, a ukáže se, že alternativního a progresivního ekonomického myšlení ve společnosti cirkuluje spousta. Co chybí, je ta správná metafora, správný symbol a příslib, s nímž by se šlo identifikovat a vzít si jej za svůj cíl.

Tak by se dalo shrnout poselství a zároveň ambice jednoho z nejúspěšnějších ekonomických titulů posledních let, Ekonomie koblihy od britské ekonomky Kate Raworth. Titulní pečivo odkazuje ke tvaru amerického donutu, sladkého okruží, které by mělo být cílem lidstva: vevnitř i vně koblihy číhá nebezpečné prázdno. Menší a vnitřní kružnice pro Raworth představuje hranici důstojného života, vnější strana koblihy pak reprezentuje přírodní limity lidské aktivity. Ekonomika by se na jedné straně měla starat, aby mohl každý…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1809

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte