Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Technokrat v Dukovanech

Havlíček chystá jadernou elektrárnu, jako by řešil pokládání asfaltu

Takto velké projekty se neřídí žádným standardem,“ prohlásila minulý pátek pro Seznam Zprávy Dana Drábová, když se snažila hledat polehčující okolnost pro ministra průmyslu Karla Havlíčka. Konkrétně pro jeho šokující a krajně podezřelé chování v souvislosti s tendrem na dostavbu atomové elektrárny Dukovany. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ale nemá pravdu. Jeden standard, byť nepsaný, existuje: zacházet s veřejnými penězi a bezpečností státu tak, aby to bylo pro informované lidi srozumitelné. A sama Drábová jako jedna z nejinformovanějších připustila, že Havlíčkovým krokům nerozumí.

Odvést pozornost

Česká porevoluční exekutiva si pěstuje zlozvyk zacházet s energetikou státu jako se svojí hračkou a dojírnou na peníze pro lobbistické skupiny. Je přitom pozoruhodné, jak rychle si na to každý další ministr zvyká. Karel Havlíček je toho krystalickou ukázkou. Muž s maskou akurátního technokrata, který si z ranního vstávání a pohánění podřízených do práce udělal obchodní značku, najednou zachází se stavbou za stovky miliard korun, jako by šlo o podezřele získaný poukaz na dovolenou. Vypouští kolem ní mlhu, slibuje věci, které neplní, chová se způsobem, jemuž není rozumět. Působí, jako by hrál privátní tajnou hru, kde nemusí brát ohled na veřejný zájem a veřejné peníze. Hru, kde vyhrávají ti, kteří dokážou souvislosti zakamuflovat, odvést pozornost od podstaty.

To všechno by bylo skandální, i kdyby šlo o nákup služebních škodovek. My tady však řešíme stavbu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.