07_dopis_archiv autorky

Když jsem se minulý týden v rámci digitálního úklidu proklikávala únorovými fotkami ve svém telefonu, zjistila jsem, že hned po mých synech mě nejvíc fascinovala modrá obloha. Nafotila jsem ji při běhání snad stokrát. Od listopadu, kdy jsme se přestěhovali do malajsijské metropole Kuala Lumpur, jsem ji totiž mockrát neviděla. Modrá obloha je občasným ranním příjemným překvapením, a pokud vydrží celý den, je to malý svátek.

Většinu času je totiž zdejší nebe špinavě bílé, případně potažené neprostupným šedým závojem. Místní média mu říkají haze (opar). V letech 1997–1998, 2015 a 2019 bylo haze tolik, že malajsijské mrakodrapy byly vidět sotva do třetiny své výšky. Moje sousedka vzpomíná, že před dvěma lety nedohlédla ani na druhou stranu ulice. Vláda tehdy kvůli špatnému ovzduší uzavřela školy a lidem důrazně doporučila nevycházet.

Tento úkaz má mnoho vysvětlení, respektive viníků. V archivech se dají najít články, které vinu dávaly domorodým obyvatelům, již na konci vegetačního cyklu pálí nevyužité části vegetace. Jenže se zjistilo, že malé zemědělské komunity nemohly způsobit tak rozsáhlé znečištění. Od té doby jsou nejčastěji za viníky považovány velké společnosti, jež vypalují lesy a na jejich místě zakládají palmové plantáže.

Palma olejná pochází původně ze západní Afriky, do jihovýchodní Asie ji poprvé dovezli Evropané. Malajsie vyrábí společně s Indonésií minimálně osmdesát procent světové produkce oleje. Tento průmysl přinesl zemi status…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte