5-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Asi každý, kdo prožil něco opravdu ošklivého, si občas povzdechne, že by na to nejraději zapomněl. Děsivá zkušenost se může proměnit v letité trápení v podobě nočních můr, úzkostí a depresí, jemuž odborníci říkají posttraumatická stresová porucha. Část trpících se s pomocí léků a psychoterapie vyléčí, mnoho dalších však následky traumat sužují trvale.

Výše zmíněný povzdech je samozřejmě míněn jako zbožné, leč nereálné přání. Jenže – co kdyby to skutečně šlo? Prostě spolknout prášek, zapít sklenicí vody a ona nešťastná vzpomínka z hlavy zmizí, jako když v počítači vymažeme starou fotografii? Zní to jako naprosté sci-fi, čerstvé výzkumy ale naznačují, že taková pilulka zapomnění se časem může stát realitou.

Proměnlivý film

Věda lidskou paměť dlouho považovala za jakousi analogii dokumentárního filmu. V realitě se něco stane, naše smysly událost přenesou do hlubin mozku, který si pořídí kopii a uloží ji do archivu. S tím, jak celuloid stárne, záběry z maturitního večírku sice trochu ztrácejí barvy a myši do něj časem vykoušou díry, ale v principu to zůstává ten stejný film, jaký jsme kdysi prožívali.

Z tohoto pojetí paměti vychází třeba celý systém trestního řízení, postavený na předpokladu důvěryhodnosti vzpomínajících svědků. A trvalo docela dlouho, než se ukázalo, že skutečnost je trochu jiná. Na sklonku devadesátých let mladý americký neurolog Karim Nader při pokusech s laboratorními potkany zjistil, že pokud chemicky zasáhne do mechanismu tvorby bílkovin v…

I_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1543

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte