71B_wikipedia
„On překládal Jacobsena, já jsem hrála Chopina...“ (Zápisek v deníku Sidonie z roku 1910 k pobytu Rilkeho ve Vrchotových Janovicích, z té doby je i její portrétní fotografie)

A věrná být nemohu: to by žádný muž od ženy neměl žádat, protože by vyhasla,“ napsala si do deníku v roce 1917 baronka Sidonie Nádherná. To už byla femme fatale i životní múzou básníka Rilkeho či novináře Krause a na zámeček ve Vrchotových Janovicích s úchvatným parkem za ní jezdila plejáda osobností kulturního života.

Narodila se tu roku 1885 jako jedno z dvojčat manželům Karlu Ludvíkovi a jeho ženě Amélii. Kromě dvojčete Karla měla ještě staršího bratra Jana. Rodiče náleželi k nové šlechtě, ale idylické dětství překazila otcova smrt v roce 1895; matka se pak potýkala s tím, jak panství udržet. Bratři odešli na univerzity, Sidonie podle tehdejších pravidel nic takového nepotřebovala, měla se hlavně provdat. V jednom z deníkových zápisků však stojí: „V osmnácti byla pro mě tím nejsvětějším věda a nejvyšší hodnotou vědění, umění pak tou nejsladší, nejsublimovanější esencí všeho kolem mne. Univerzita mi dopřána nebyla. A společenský život byl pro mě prázdný a tristní.“ Místo vdavek se vrhla na čtení, s bratrem Janem probírala filozofické knihy, navštěvovala divadla a koncerty. Její vášní bylo cestování; s matkou a později sama projela půl Evropy.

Rainera Mariu Rilkeho potkala v roce 1905 u sochaře Augusta Rodina v ateliéru v Meudonu, kde básník působil jako asistent. Pozvání do Vrchotových Janovic opětoval a nezůstalo jen u něj; pro ženatého literáta trpícího depresemi byly procházky a hovory o umění s mladou Sidonií živou vodou, i když vztah zůstal platonický. Podobně…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 432

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte