51A_jaros
Baví nás tanečky. (Sára a Miriam uprostřed) • Autor: Milan Jaroš

Nejdřív my dvě, pak vy dvě.“ Školačky v dětském pokoji si rozdělují role. Tu nejdůležitější má ovšem mobil opřený na stolku. Dívky se před něj postaví do formace a spustí aplikaci. Rozjede se písnička Laffy Taffy, hiphopový hit o pár let starší než ony. Sehraná čtveřice předvede krátký taneček, za patnáct vteřin naskočí dvě děvčátka druhým dvěma na záda, zasmějí se do kamery na mobilu a je hotovo. Dopadlo to dobře, šup s tím na TikTok. Za hodinu mají na svých účtech několik videí a rozcházejí se za povinnostmi páťaček. Takhle dnes vypadá holčičí odpoledne s kamarádkami, mobilem a TikTokem. „Prostě mě to baví. Učit se tanečky a nahrávat to s holkama,“ říká jedenáctiletá Sára, jedna z tanečnic. TikTok je nejrychleji rostoucí sociální síť a nejvíc se líbí právě školačkám na prvním stupni ZŠ.

Pokojík na pražských Vinohradech patří další tanečnici Miriam. Její rodiče David a Lenka Široký jsou Američané s českými kořeny, nyní na stipendiu v Praze. Sedí vedle v obýváku a doléhá k nim jen vzdálené pískání holčičích hlásků. Univerzitní profesoři z Arizony jsou rádi, že je vedle veselo, ale mají o nové síti víc informací, a tedy i větší strach. Z nevhodných písniček – ostatně i Laffy Taffy je v originálu hiphopově sexy píseň o Mr. Párkovi, který hledá svou Mrs. Bubble Gum. Z toho, aby děti nepublikovaly něco nepatřičného a nezanechaly nesmazatelnou digitální stopu. Z toho, že na síti si s jejich dcerou může snadno povídat někdo, kdo nemá dobré úmysly, a neochrání ji ani rodiče ve vedlejším pokoji. Z toho, že síť vlastní společnost ByteDance, čínská firma s neprůhlednými praktikami ohledně soukromí a zpracování dat.

Jsou dobře informovaní; přesně o těchto obavách se mluví a píše. Objevují se případy šíření nenávisti a videí s nevhodným obsahem. Tiktokeři se navzájem šikanují. Existují důkazy cenzury čínské vlády. Chaotický terén plný teenagerů láká sexuální predátory. To ale malí tiktokeři neřeší. Tahle síť baví nejen čtyři pražské holčičky, ale i další české teenagery – oficiální data nejsou, ale odhad je 700 tisíc aktivních účtů. A také celou Evropu, Indy (230 milionů) a Američany (80 milionů). Číňané mají svou vlastní verzi Douyin, která má podle posledních zpráv 500 milionů aktivních uživatelů.

Tanečky a žerty

Čísla se mění, nicméně je jisté, že TikTok je na předních místech mezi používanými aplikacemi a po dvou letech existence se dotahuje na Instagram, který na své oblibě pracuje už od roku 2010. Pro rychlý příliv lidí a minimum pravidel se TikTok přirovnává k Divokému západu webu. A je těžké dohlédnout důsledky téhle internetové horečky. „Je to taková černá skříňka. Nikdo přesně neví, co tam je a jak to funguje,“ myslí si Daniel Dočekal, publicista a spoluautor knihy Dítě v síti o internetové bezpečnosti.

V tomhle světě bez zákonů se pohybují právě nejmladší uživatelé internetu. Stejně jako u ostatních sítí je možné zřídit si účet na TikToku až od třinácti, nebo je třeba souhlas rodičů, a dítě pak dostává „vyčištěný“ obsah. Ale je tu i jednodušší varianta – malinko zalhat ohledně roku narození. Čas s aplikací tudíž tráví třeťáci i mladší děti. „Podle mé zkušenosti to baví děti ve věku tak od jedenácti do patnácti,“ odhaduje Dočekal. Středoškoláci si prý už na to připadají moc staří. TikTok má opravdu něco z dětské hračky. Je jednoduchý na ovládání, veselý a vstřícný. Po stažení se hned objeví přátelská záložka Pro tebe. Stačí kliknout a je tu první video; může být snad lepší uvítání než ratlík v oblečku Santa Klause? A pak už stačí jen přejíždět prstem a příliv zábavy nikdy nekončí. Standardně mají videa patnáct vteřin, nejdelší jsou minutová.

Především je tu spousta tanečků z dívčích pokojíků, parků nebo pláže. Většinou malá sestava pár kroků a pohybů, při kterých se dívky často snaží napodobovat interprety a zpívat „na playback“. Další kategorií jsou pranky čili vtípky, jejichž objekty jsou často rodiče. Třeba video, které porovnává evropské a asijské matky: první je plná pochopení, když dítě přinese čtyřku, druhá hází po dítěti rýžovar, protože je neschopné a má dvojku.

Každý si může najít své oblíbence a témata, nebo se nechat překvapit, co mu aplikace nabídne. Systém je založený na srdíčkování jako na Instagramu – algoritmus vybírá videa, která zhlédlo do konce a označilo nejvíc uživatelů. Zároveň systém upřednostňuje spíš populární příspěvky nových uživatelů než zavedené hvězdy, takže se tu lze brzy dostat ke slávě – síť se poučila od svých předchůdců a má dokonale propracované mechanismy na udržení uživatelů. Takže co teď? Oholené kiwi? Až moc svůdná indická teenagerka? Sprostá písnička? „Rodiče mi na přednáškách často říkají, že nechápou, jaký mají ta videa smysl. Uklidňuju je, že to je v pořádku. Že tam žádný smysl není,“ říká Dočekal.

 

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1220

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte