63_kulovy blesk
Jiří Šimáček: Prvotřídní hajzl

Nejzrádnější možnou reklamou na knihu Kulový blesk je to, že se jedná o prolog k úspěšné trilogii Vzpomínka na Zemi. Tuhle ambici ovšem kniha z raného období čínského spisovatele sci-fi a dnes globální hvězdy Liou Cch’-sina nemůže naplnit. Zatímco zmíněná sága sršela nápady, kontakt s mimozemšťany se odehrával na pozadí kulturní revoluce, skákalo se mezi stoletími i civilizacemi, řešily se intergalaktické konflikty a přepínalo se mezi paralelními realitami, Kulový blesk je mnohem střídmější, i když tu věda chce poručit větru a dešti a chvílemi se čte spíš jako teoretický článek.

Hlavním hrdinou je vědec Čchen: zasvětil život výzkumu kulových blesků, protože v den čtrnáctých narozenin musel sledovat, jak tento úkaz uškvařil jeho rodiče. Děsivý i fascinující zážitek žene Čchena na osamělou akademickou dráhu, aby se postavil svému největšímu strachu; a kniha tak shrnuje i obdiv a nebezpečí, jež takovou pohlcující obsesi provázejí. „Ostatní to mohli jen těžko pochopit, ale zkuste si představit námořníka, který by vydržel celý život nespatřit moře? Horolezce, který by za celý život neuviděl zasněžený vrcholek?“ přemítá Čchen, jehož cesta vede z čínské akademie věd přes utajované Centrum pro vývoj novokoncepčních zbraní a tajnou základnu na Sibiři až k soumraku civilizace. V knize, nad níž visí atmosféra studené války a atomové hrozby, se totiž střetnou dva principy: Čchen touží přírodní jev pochopit, jeho kolegyně, inženýrka-vojačka, z něj plánuje…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte