114B
Bez koní... (Karel Schwarzenberg, 1996)

Jeho portrét visí hned za vstupem do impozantního prostoru zimní jízdárny na zámku Hluboká nad Vltavou. Karel Schwarzenberg je na obraze zachycen v životní formě, v době vzniku malby v polovině devadesátých let teprve mířil k šedesátce a po odchodu z kanceláře prezidenta Václava Havla ho čekaly vzrušující roky podnikání v konečně svobodné zemi, do které se rozhodl natrvalo vrátit z emigrace. Na portrétu má na sobě dobově elegantní žlutý oblek s modrou košilí a červenou kravatou, v ruce drží dýmku, hlavu má klasicky jemně nakloněnou doprava a díky monochromnímu rudému pozadí šlechtic tak trochu vypadá, jako by levitoval ve vzduchu: v nadčasové podobě, ve které byl navždy zaznamenán pro budoucí generace.

Schwarzenbergův reprezentativní portrét obvykle zdobí stěny jeho panství na Orlíku. Na Hlubokou si ho teď zapůjčila Alšova jihočeská galerie, která v jízdárně pořádá monumentální retrospektivu malíře Tomáše Císařovského, jemuž stál Schwarzenberg modelem. Také Císařovskému dnes táhne na šedesátku a i on je ve vynikající kondici. Dosavadní bilancování malíře nezaměnitelného rukopisu se jmenuje Každý den odvahu a návštěvníkům nabízí cestu českými dějinami 20. století. Byly podobně barvité jako Císařovského plátna.

Kulty a fetiše

Před Císařovským se u nás portrétům šlechticů nikdo nevěnoval desítky let, a jak se ukázalo, nevěnoval se jim nikdo ani desítky let po něm. Že zrovna tento cyklus pojmenovaný výstižně Bez koní otevírá celou retrospektivu,…

I_obalka_R27_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R27_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1652

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte