US House Committee on the JudiciaryHearing: Oversight Hearing on Policing Practices and Law…
Špatné svědomí Ameriky. (Philonise Floyd před komisí amerického Kongresu)

Ve Spojených státech se v uplynulých dnech nadále a v přímém přenosu měnila doba, i když se to již obešlo bez řinčení skla, slzného plynu a šlehajících plamenů. Protesty vyvolané násilnou a dobře zdokumentovanou smrtí černého Američana George Floyda z rukou policie v Minneapolisu se zklidnily a zároveň se staly všudypřítomnou americkou realitou. Demonstrace a protesty se v jednu chvíli konaly na více než tisícovce míst. Uprostřed minulého týdne protestní hnutí vyvrcholilo čtyřhodinovým rozloučením rodiny i veřejnosti s obětí policejní brutality. Den nato Floydův bratr Philonise vystoupil se svědectvím o prožitém traumatu před komisí amerického Kongresu a jako by tím symbolicky těžiště událostí přenesl do další fáze.

Rozbouřená americká ulice řekla své a řekla to důrazně. Dramatické události dokázaly překlenout běžné rozpolcení americké společnosti na dvě přibližně stejné poloviny jako už dlouho nic jiného. Americký prezident Trump a jeho administrativa se ocitli na straně, která, aspoň podle většiny průzkumů, nereprezentuje většinový postoj dnešních obyvatel Spojených států. Protesty se však přenesly i do velké části světa, tedy do míst, která nemají s nynější americkou policií nebo s konkrétními projevy amerického rasismu nic společného. Dokumentaristicky zachycená smrt slabšího z rukou silnějších a chladnokrevných jako by přerostla v symbol, jenž dokázal zrcadlit pocity mnoha obyvatel této planety. Vědomí nesmyslnosti rasismu jako obecně lidského fenoménu s drtivými…

I_obalka_R25_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte